Gazeta Podatkowa nr 90 (2069) z dnia 9.11.2023
Import usług ubezpieczeniowych a VAT
Otrzymałam fakturę od kontrahenta z Niemiec za usługi ubezpieczeniowe za cały rok z góry. Faktura została opłacona. Wystąpił u mnie import usług. Obowiązek podatkowy powstał w dniu zapłaty. Fakturę wykazałam w rozliczeniu VAT w pozycji: rozliczenie podatku należnego, podstawa opodatkowania 1.000 zł, VAT należny 0 zł. Czy postąpiłam prawidłowo? (pytanie nr 1464494)
TAK. Przez import usług, jak stanowi art. 2 pkt 9 ustawy o VAT (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 tej ustawy. Co do zasady, import usług występuje, jeżeli spełnione zostaną łącznie dwa warunki: usługodawca jest podatnikiem nieposiadającym na terytorium kraju (Polski) siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, a usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT.
Usługi ubezpieczeniowe, w przypadku gdy są świadczone na rzecz podatników, są opodatkowane w miejscu, gdzie usługobiorca ma swoją siedzibę. Wynika to z art. 28b ustawy o VAT. Dla polskiego podatnika VAT nabywającego usługi ubezpieczeniowe od podmiotu zagranicznego czynność ta stanowi import usług podlegający opodatkowaniu w Polsce. Import usług opodatkowany jest stawką właściwą dla danej czynności, która obowiązuje w kraju.
Usługi ubezpieczeniowe, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT, są zwolnione z VAT. Pomimo to należy je wykazać w rozliczeniu VAT składanym za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy. Obowiązek podatkowy dla importu usług, o których mowa w art. 28b ustawy o VAT, powstaje zasadniczo z chwilą ich wykonania. Jeżeli przed wykonaniem usługi nabywca ureguluje część należności, powstanie on z chwilą dokonania zapłaty w tej części.
Należy wskazać, że ustawodawca w art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e) ustawy o VAT przewidział szczególny moment powstania obowiązku podatkowego m.in. dla usług ubezpieczeniowych (także od ich importu). W myśl tego przepisu obowiązek podatkowy przy świadczeniu usług zwolnionych od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37-41 ustawy o VAT, powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.
Reasumując, w omawianej sytuacji polski usługobiorca (uczestniczka forum) ma obowiązek rozliczenia importu usługi ubezpieczeniowej wykonanej przez zagraniczną firmę. Usługi ubezpieczeniowe podlegają przepisom ustawy o VAT, jednak na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 tej ustawy korzystają ze zwolnienia z VAT. Wykonanie usługi ubezpieczeniowej przez unijną firmę na rzecz polskiego przedsiębiorcy jest importem usług, który polski usługobiorca musi wykazać jako zwolniony z opodatkowania w polu K_29 części ewidencyjnej oraz w polu P_29 części deklaracyjnej pliku JPK_V7M/JPK_V7K. Z uwagi na to, iż usługa ubezpieczeniowa jest zwolniona z VAT, podatek należny i naliczony nie wystąpi.
www.PodatekVAT.pl - Obrót z zagranicą:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|