Poradnik VAT nr 19 (451) z dnia 10.10.2017
Zakup części do samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności mieszanej
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Posiadam wprowadzone do ewidencji środków trwałych samochody osobowe, które wykorzystuję również na własne potrzeby osobiste. Czy mogę odliczyć VAT od zakupu części oraz usług naprawy tych samochodów?
Zasady odliczania podatku naliczonego związanego z nabyciem i eksploatacją pojazdów samochodowych zawarte zostały w art. 86a ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem używane w działalności gospodarczej samochody możemy podzielić na trzy kategorie:
- pojazdy uprawniające do 100% odliczania VAT ze względu na ich cechy konstrukcyjne, wykluczające ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą,
- pojazdy z możliwością odliczenia 100% podatku VAT, które wymagają udowodnienia ich wykorzystania wyłącznie do celów działalności gospodarczej,
- pojazdy z ograniczonym do 50% prawem do odliczania podatku VAT, przeznaczone zarówno do działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych.
Podatnicy mają możliwość odliczenia 50% lub 100% podatku VAT od samochodów osobowych o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Dla pełnego odliczenia podatku VAT związanego z nabyciem i użytkowaniem samochodu osobowego istotne jest to, aby był on wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej.
Jeżeli natomiast samochód osobowy jest przeznaczony do użytku mieszanego tzn. wykorzystywany jest zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych, wówczas podatnik może odliczyć 50% podatku naliczonego z faktury zakupu takiego pojazdu oraz z faktur dokumentujących wydatki związane z jego eksploatacją. Istotne jest przy tym, że dla skorzystania z ograniczonego 50% odliczenia podatku naliczonego nie jest wymagane spełnienie przez podatnika jakichkolwiek dodatkowych wymogów i warunków.
Oznacza to, że jeżeli podatnik wykorzystuje samochód osobowy zarówno w działalności gospodarczej, jak i do własnych celów prywatnych, to może odliczyć 50% podatku naliczonego związanego z nabyciem tego pojazdu oraz od wszelkich wydatków związanych z jego eksploatacją (zakup paliwa, części oraz usług naprawy pojazdu).
www.PodatekVAT.pl - Samochód w firmie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|