Poradnik VAT nr 11 (611) z dnia 10.06.2024
Odliczanie VAT od wydatków na samochód specjalny
Zakupiliśmy auto-lawetę (samochód z jednym rzędem siedzeń). W dowodzie rejestracyjnym wskazano, że jest to pojazd specjalny. Czy można odliczyć 100% VAT z racji tego, że jest to pojazd specjalny? [pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1491530]
Komentarz 1
Nie. Lawety nie są wymienione w przepisach jako dające prawo do odliczenia na podstawie samego faktu, że są pojazdem specjalnym.
Komentarz 2
Jeżeli to samochód specjalny (wpis w dowodzie rejestracyjnym) i będzie wykorzystywany wyłącznie jako pomoc drogowa, to można odliczyć 100%/bez konieczności prowadzenia EPP i składania VAT-26.
Komentarz redakcji |
Zgodnie z ogólną zasadą przewidzianą w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT od wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego.
Na mocy art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) i ust. 4 ustawy o VAT pełne odliczenie podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi przysługuje podatnikom, w przypadku gdy:
a) sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza na określonych przez podatnika zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub
b) konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.
Zatem, aby skorzystać z pełnego odliczenia VAT z tytułu wydatków związanych z eksploatacją pojazdu samochodowego wymienionego w punkcie a), podatnik powinien prowadzić ewidencję przebiegu danego pojazdu i stworzyć regulamin jego użytkowania, które wykluczą użytek na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą. Konieczne jest również złożenie przez podatnika w urzędzie skarbowym informacji o tym pojeździe - według ustalonego wzoru - w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym poniesie pierwszy wydatek z nim związany, nie później jednak niż w dniu przesłania ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 (art. 86a ust. 12 ustawy o VAT).
Natomiast do pojazdów, o których mowa w pkt b), w myśl art. 86a ust. 9 ustawy o VAT, należą m.in. pojazdy specjalne, które spełniają również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla następujących przeznaczeń:
a) agregat elektryczny/spawalniczy,
b) do prac wiertniczych,
c) koparka, koparko-spycharka,
d) ładowarka,
e) podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
f) żuraw samochodowy
- jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym.
Należy wskazać, że warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi o przeznaczeniu pomoc drogowa, mających nadwozie konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu uszkodzonych pojazdów, jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym, i jeżeli spełnione są warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla tych przeznaczeń. Tak stanowi § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 maja 2014 r. w sprawie przypadków, w których nie stosuje się warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu (Dz. U. poz. 709).
Z przedstawionego pytania wynika, że w dowodzie rejestracyjnym wskazano, że samochód jest pojazdem specjalnym. Oznacza to, że jeżeli pojazd, o którym mowa w pytaniu spełnia warunki zawarte w odrębnych przepisach dla przewozu uszkodzonych pojazdów, to Czytelnikowi przysługuje prawo do pełnego odliczenia VAT od wszelkich wydatków eksploatacyjnych związanych z tym pojazdem, (bez obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu i złożenia informacji VAT-26 do naczelnika urzędu skarbowego).
Takie też stanowisko prezentuje Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 4 lutego 2019 r., nr 0113-KDIPT1-3.4012.856.2018.3.JM, w której możemy przeczytać:
"(...) skoro z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że samochód jest pojazdem specjalnym - pomoc drogowa i są spełnione warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla tych przeznaczeń, a pojazd ten ma nadwozie konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu uszkodzonych pojazdów, to pomimo niezłożenia przez Wnioskodawcę informacji o tym pojeździe (VAT-26) do naczelnika urzędu skarbowego i nieprowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, a samochód wykorzystywany jest wyłącznie do czynności opodatkowanych, to Wnioskodawcy przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku od wydatków eksploatacyjnych, takich jak: zakup paliwa, płynów eksploatacyjnych, naprawy pojazdu i przeglądy techniczne, o ile nie zachodzą wyłączenia zawarte w art. 88 ustawy.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku od wydatków eksploatacyjnych związanych z pojazdem samochodowym - auto-lawetą jest prawidłowe (...)".
www.PodatekVAT.pl - Samochód w firmie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|