Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 5 (976) z dnia 10.02.2018
Czy podatnik zwolniony z VAT musi w 2018 r. prowadzić ewidencję VAT w formie elektronicznej?
Korzystam ze zwolnienia z VAT z uwagi na niskie obroty. Czy od 1 stycznia 2018 r. mam obowiązek prowadzić ewidencję VAT elektronicznie?
Podatnik korzystający z podmiotowego zwolnienia z VAT nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji VAT w formie elektronicznej. |
Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł (jest to tzw. zwolnienie podmiotowe z VAT). Do wartości tej nie wlicza się kwoty podatku. Ponadto, ustalając wartość sprzedaży, nie należy do niej wliczać m.in. WDT oraz czynności zwolnionych z VAT (z wyjątkami - patrz: art. 113 ust. 2 ww. ustawy). Należy mieć także na uwadze, że podmiotowe zwolnienie z VAT nie przysługuje m.in. podatnikom dokonującym dostawy nowych środków transportu, świadczącym usługi prawnicze lub jubilerskie (patrz: art. 113 ust. 13 ustawy o VAT).
Podatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT zobowiązani są do prowadzenia ewidencji VAT znacznie uproszczonej w porównaniu do ewidencji, którą prowadzą czynni podatnicy VAT (por. art. 109 ust. 1 ustawy o VAT). Przepisy nie wskazują, co taka ewidencja ma zawierać. Istotne jest jedynie to, aby zawierała ona dane dotyczące wartości sprzedaży w danym dniu, niezbędne do określenia momentu, w którym wartość ta przekroczy próg zwolnienia podmiotowego z VAT.
Podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT mają obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym. |
Natomiast czynni podatnicy VAT są obowiązani prowadzić ewidencję VAT zawierającą dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej (patrz: art. 109 ust. 3 ustawy o VAT). Ewidencja ta powinna zawierać w szczególności dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego i naliczonego, korekt podatku należnego i naliczonego, kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub podlegającej zwrotowi. Ponadto ewidencja powinna zawierać także inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, czyli NIP kontrahenta.
Zgodnie z art. 109 ust. 8a ww. ustawy - w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. - ewidencja, o której mowa w ust. 3 (czyli ewidencja czynnych podatników VAT), prowadzona jest w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. |
W przepisie zobowiązującym podatników do prowadzenia ewidencji VAT w formie elektronicznej odesłano do ewidencji VAT prowadzonej przez czynnych podatników VAT, dlatego też obowiązek ten dotyczy tylko tej grupy podatników. Natomiast podatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT ewidencję tę mogą nadal prowadzić w formie papierowej.
www.PodatekVAT.pl - Zwolnienia z VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|