Poradnik VAT nr 19 (547) z dnia 10.10.2021
Zwolnienie przedmiotowe z VAT przy świadczeniu usług protetycznych
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług protetycznych (nie jestem technikiem dentystycznym). Usługi te świadczę poprzez zatrudnionych wykwalifikowanych pracowników posiadających odpowiednie uprawnienia. Czy przy świadczeniu takich usług mogę korzystać ze zwolnienia z VAT wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT?
Ustawodawca, przepisem art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT, zwolnił od podatku świadczenie usług przez techników dentystycznych w ramach wykonywania ich zawodu, jak również dostawę protez dentystycznych lub sztucznych zębów przez dentystów oraz techników dentystycznych.
Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach uznają, że zwolnienie, o którym mowa powyżej należy traktować jako zwolnienie o charakterze przedmiotowo-podmiotowym. Istota podmiotowości sprowadza się do zapewnienia odpowiednich kompetencji osoby (technika dentystycznego) przy świadczeniu usług lub dostawie towarów, w ramach danego podmiotu bez wiązania tych kompetencji z formą prawną podmiotu dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi.
Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 17 marca 2016 r., nr ILPP2/4512-1-914/15-3/AK podkreślił, że: "(...) Aby zastosować zwolnienie od podatku, w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy, nie ma znaczenia forma organizacyjna prowadzonej przez podatnika działalności (osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej czy osoba fizyczna), ani okoliczność czy podatnik prowadzący działalność jako osoba fizyczna sam posiada kwalifikacje technika dentystycznego, czy jedynie zatrudnia pracowników posiadających takie uprawnienia.
Istotne jest jednak, aby z dokumentacji podatnika wynikało, że wykonanie protezy dentystycznej, będącej przedmiotem dostawy, przypada w danym podmiocie technikowi dentystycznemu (...)".
Do podobnych wniosków doszedł Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który w interpretacji indywidualnej z dnia 30 marca 2017 r., nr 2461-IBPP2.4512.59.2017.1.WN analizował sytuację podatnika (spółki), który - jak czytamy w stanie faktycznym - poprzez zatrudnionych techników dentystycznych, wykonujących swój zawód, w oparciu o zamówienia przekazane spółce w ściśle określonych procesach leczenia wykonywanych przez protetyków korzystających z pomocy techników dentystycznych, przygotowuje protezy stałe oraz całkowite lub częściowe protezy ruchome. Protezy te są następnie wykorzystywane przez protetyków w trakcie leczenia określonych pacjentów. W takiej sytuacji, organ podatkowy uznał, że warunek podmiotowy jest spełniony, bowiem dostawa protezy dokonana jest przez techników dentystycznych, bo to ich praca w całym procesie produkcji wpływa na finalny efekt - protezę. Ostatecznie zatem stwierdzono, że: "(...) czynności, które będą wykonywane przez Wnioskodawcę na rzecz protetyków są czynnościami, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 14 (usługi wykonywane przez techników dentystycznych w ramach ich zawodu oraz dostawa protez dentystycznych) i korzystają ze zwolnienia od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług (...)".
Również NSA w wyroku z dnia 23 marca 2010 r., sygn. akt I FSK 211/09 orzekł, że zwolnieniu od podatku podlega świadczenie usług przez techników dentystycznych w ramach wykonywania ich zawodu, a także dostawa protez dentystycznych lub sztucznych zębów przez techników dentystycznych, zarówno wtedy, gdy czynności te są przez tych techników wykonywane na własny rachunek, jak również, gdy są one przez nich wykonywane w ramach zatrudnienia w spółce kapitałowej lub osobowej.
Reasumując
W opisywanej sytuacji świadczone przez podatnika usługi protetyczne są wykonywane przez zatrudnionych u niego techników dentystycznych. W konsekwencji czynności takie mogą korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT. Forma prowadzonej działalności nie ma znaczenia dla zastosowania omawianego zwolnienia. |
www.PodatekVAT.pl - Zwolnienia z VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|