Poradnik VAT nr 9 (465) z dnia 10.05.2018
Zwolnienie z VAT dzierżawy gruntów rolnych
Czy wydzierżawienie gruntów rolnych rolnikowi ryczałtowemu podlega zwolnieniu z opodatkowania?
Rozwiązanie problemu przedstawionego przez Czytelnika, odnajdziemy wśród przepisów rozporządzenia w sprawie zwolnień z VAT. Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 2 tego rozporządzenia, zwalnia się z podatku VAT dzierżawę gruntów przeznaczonych na cele rolnicze.
Terminy i tematy porad dostępne są w serwisie www.dyzurytelefoniczne.gofin.pl |
Ustawa o VAT nie określa pojęcia "cele rolnicze", jednak w art. 2 pkt 15 zdefiniowana została działalność rolnicza, przez którą należy rozumieć produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin in vitro, fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek, chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.20.13.0) oraz bambusa (PKWiU ex 01.29.30.0), a także świadczenie usług rolniczych.
Organy podatkowe, posiłkując się tą definicją, przyjmują, że gruntem przeznaczonym na cele rolnicze jest grunt, który wydzierżawiający przekazał na cele działalności, o której mowa w art. 2 pkt 15 ustawy o VAT. Stanowisko takie odnajdziemy m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 października 2017 r., nr 0112-KDIL2-3.4012.286.2017.2.ZD oraz interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 29 lutego 2016 r., nr IPPP2/4512-48/16-2/MMa.
Jak wskazał Czytelnik grunty rolne zostały wydzierżawione rolnikowi ryczałtowemu. Przypomnijmy tylko, że rolnikiem ryczałtowym jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych (art. 2 pkt 19 ustawy o VAT).
W przypadku opisanym w pytaniu dzierżawa gruntów rolnych będzie zatem korzystała ze zwolnienia z VAT.
Jeśli tej czynności dokonuje rolnik będący podatnikiem VAT czynnym, to wówczas - mając na względzie przywoływane już regulacje ustawy o VAT - nie ma on obowiązku wystawiana faktury, o ile usługobiorca (dzierżawca) wyraźnie tego nie zażąda w ustawowym 3-miesięcznym terminie. Przypomnieć przy tym należy, że jeśli dzierżawcą jest rolnik ryczałtowy, to usługa ta - co do zasady - podlega obowiązkowi ujęcia jej w kasie rejestrującej (z możliwością zastosowania zwolnień z tego obowiązku).
W tym przypadku rolnik - który jest czynnym podatnikiem VAT - powinien oczywiście również ująć ww. sprzedaż w deklaracji VAT, jako świadczenie usług zwolnionych z podatku.
www.PodatekVAT.pl - Zwolnienia z VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|