Gazeta Podatkowa nr 1 (1251) z dnia 4.01.2016
Import towarów czy WNT?
Firma (podatnik VAT) zamawia towar z Egiptu. Oddział tej firmy jest też w Niemczech. Firma płaci za fakturę oddziałowi w Niemczech, a towar jedzie z Egiptu. Odprawa celna będzie w Polsce. Jak traktować tę transakcję: jako WNT czy import?
Definicję wewnątrzwspólnotowego nabycia określa art. 9 ust. 1 ustawy o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.). W myśl tego przepisu, przez podlegające opodatkowaniu wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
Oznacza to, że w sytuacji wskazanej w pytaniu nie wystąpi WNT.
Natomiast przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego (spoza terytorium UE) na terytorium Polski (art. 2 pkt 7 ustawy o VAT). Ponadto, zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o VAT, jeżeli miejscem rozpoczęcia transportu towarów jest terytorium państwa trzeciego, dostawę towarów dokonywaną przez podatnika lub podatnika podatku od wartości dodanej, który jest również podatnikiem z tytułu importu albo zaimportowania tych towarów, uważa się za dokonaną na terytorium państwa UE importu albo zaimportowania tych towarów.
Podmiotami, na których ciąży obowiązek podatkowy w imporcie towarów, jak wskazano w art. 17 ustawy o VAT, są osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne:
- na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, w tym również w przypadku, gdy na podstawie odrębnych przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone w części lub w całości albo zastosowana została preferencyjna, obniżona lub zerowa stawka celna,
- uprawnione do korzystania z procedury celnej obejmującej uszlachetnianie czynne, odprawę czasową, przetwarzanie pod kontrolą celną, w tym również osoby, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostały przeniesione prawa i obowiązki związane z tymi procedurami.
W omawianej sytuacji towar zostanie przewieziony z Egiptu do Polski (odprawa celna w Polsce). Oznacza to, że w tym przypadku dojdzie do importu towarów.
Zasadą jest, że importerzy rozliczają VAT od importu w zgłoszeniu celnym, a podatek wpłacany jest na konto urzędu celnego w terminie 10 dni, licząc od dnia powiadomienia podatnika przez organ celny o wysokości należności podatkowych.
Jeżeli zakup towaru z importu związany jest z wykonywaniem czynności opodatkowanych, VAT należny od importu jest jednocześnie VAT naliczonym podlegającym odliczeniu. Kwotę podatku naliczonego stanowi natomiast suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego. Prawo do odliczenia przysługuje za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał dokument celny (lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych).
www.PodatekVAT.pl - Obrót z zagranicą:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|