Gazeta Podatkowa nr 18 (1268) z dnia 3.03.2016
Niezapłacone faktury WNT a ulga na złe długi
Mam kilka niezapłaconych faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Czy w tej sytuacji muszę sporządzić korektę podatku naliczonego w związku z nieuregulowaniem należności?
Ulga na złe długi to najprościej rzecz ujmując prawo wierzyciela do skorygowania podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w związku z faktem, iż dłużnik nie uregulował wierzytelności w terminie 150 dni od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Warunki, jakie muszą być spełnione, aby wierzyciel mógł skorzystać z ulgi na złe długi, wskazane zostały w art. 89a ust. 2 ustawy o VAT.
Natomiast dłużnik, który w terminie 150 dni od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze nie ureguluje swojego zobowiązania, musi skorygować odliczony VAT.
W istocie wierzyciel ma prawo do korekty podstawy opodatkowania i kwoty VAT należnego w związku z ulgą na złe długi, natomiast dłużnik ma obowiązek skorygować odliczony VAT (o ile nie dokonał zapłaty w ustawowym terminie).
Należy zwrócić uwagę, że w przypadku WNT podatek VAT rozlicza nabywca w ramach samoopodatkowania. W tej sytuacji sprzedawca nie wykazuje podatku, co oznacza, że nie ma kwoty, którą wierzyciel mógłby ewentualnie skorygować w związku z ulgą na złe długi.
Ponadto z literalnego brzmienia art. 89b ust. 1 ustawy o VAT wynika, że dłużnik ma obowiązek dokonania korekty odliczonego podatku VAT w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju. Jednak w przypadku WNT na fakturze otrzymanej od kontrahenta nie ma kwoty podatku. Nabywca (dłużnik) wystawia dowolny dokument dla rozliczenia podatku (fakturę wewnętrzną albo inny dokument). Nie jest to jednak faktura, o której mowa w powołanym wcześniej przepisie. W konsekwencji w WNT nabywca (Czytelnik) nie musi korygować odliczonego VAT w przypadku nieuregulowania należności.
"(...) Ustawodawca w art. 89b ust. 1 ustawy o VAT nałożył na dłużnika (podatnika) obowiązek korekty podatku naliczonego w przypadku nieuregulowania należności z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju. Z uwagi zatem na fakt, iż wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz import usług pozostają poza dyspozycją art. 89b ustawy o VAT, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do korekty podatku naliczonego w trybie art. 89b ust. 1 ustawy o VAT w przypadku braku zapłaty po upływie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. (...)" Interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 25 września 2014 r., nr PT8/033/29/249/WCH/14/RD-87172 |
www.PodatekVAT.pl - Obrót z zagranicą:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|