Poradnik VAT nr 7 (415) z dnia 10.04.2016
Rozliczenie importu towarów objętych procedurą uproszczoną
Nasza spółka jest czynnym podatnikiem VAT i stosuje procedurę uproszczoną przy imporcie towarów. Dokonaliśmy błędnego naliczenia podstawy opodatkowania i urząd celny wydał decyzję o zmianie wysokości podatku VAT. Jak postąpić w sytuacji, gdy z decyzji urzędu celnego będzie wynikała niższa kwota podatku należnego?
Obowiązek podatkowy w przypadku importu towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego (art. 19a ust. 9 ustawy o VAT). Dług celny powstaje natomiast zasadniczo z chwilą przyjęcia zgłoszenia celnego (art. 201 ust. 2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny - Dz. Urz. UE L 302/1 ze zm.).
U podatników stosujących uproszczone zgłoszenie celne, obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstanie więc z chwilą przyjęcia takiego zgłoszenia.
W przypadku stosowania procedury uproszczonej w miejscu, wpisanie do rejestru danych dotyczących towarów wywołuje te same skutki prawne co przyjęcie zgłoszenia celnego oraz powoduje zwolnienie towarów do danej procedury (np. dopuszczenie tych towarów do wolnego obrotu) i powstanie obowiązku podatkowego w podatku VAT.
Stosując uproszczoną procedurę celną, o której mowa w art. 33a ustawy o VAT, rozliczenia podatku należnego należy dokonać w tym samym miesiącu, w którym zostało przyjęte zgłoszenie celne lub dokonano wpisu do rejestru.
Organ celny - zgodnie z art. 33 ust. 2 ustawy o VAT - może określić kwotę podatku z tytułu importu towarów w decyzji dotyczącej należności celnych, jeśli stwierdzi, że w zgłoszeniu celnym kwota podatku została wykazana nieprawidłowo.
Podatnik może również sam zwrócić się do naczelnika urzędu celnego o wydanie decyzji określającej podatek w prawidłowej wysokości (art. 33 ust. 3 ustawy).
Jeśli z wydanej przez organ celny decyzji będzie wynikało, że kwota podatku z tytułu importu towarów została nadpłacona, wówczas podatnikowi nie przysługuje zwrot nadpłaty, jeżeli kwota nadpłaconego podatku pomniejszyła kwotę podatku należnego (art. 40 ustawy).
W sytuacji gdyby kwota ta nie była wcześniej wykazana przez podatnika w deklaracji po stronie podatku naliczonego, wówczas przysługiwałby mu zwrot nadpłaconego podatku od importu.
Reasumując
Obowiązek podatkowy w imporcie towarów objętym procedurą uproszczoną powstaje w rozliczeniu za okres, w którym dokonano zgłoszenia celnego. Natomiast w związku z późniejszym otrzymaniem decyzji celnej o zmniejszeniu kwoty podatku należnego od importu towarów, podatnik może liczyć na zwrot tej nadpłaty tylko wtedy, gdy wcześniej nie dokonał odliczenia nadpłaconego podatku w deklaracji. |
www.PodatekVAT.pl - Obrót z zagranicą:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|