Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 24 (923) z dnia 20.08.2016
Zakup paliwa jako WNT - w świetle zmian przepisów o VAT
Czy zakup przez firmę transportową paliwa, które jest tankowane do baków samochodów za granicą (na terytorium UE), podlega opodatkowaniu VAT w Polsce (jako WNT)? Czy zmiany wprowadzone w obrocie paliwami odnoszą się także do ww. sytuacji?
Nie rozlicza się VAT w Polsce z tytułu zakupu paliwa poza terytorium Polski, jeżeli jest ono wlewane do baku pojazdu. Taki zakup nie jest traktowany jak WNT - także po zmianach w przepisach dotyczących obrotu paliwami. |
W przypadku zakupu paliwa do baku pojazdu (które nie jest w tym momencie towarem handlowym), nie występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT). Przez WNT rozumie się bowiem nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
Paliwo tankowane do baku pojazdu nie jest ani wysyłane, ani transportowane. Służy ono jedynie jako substancja napędowa pojazdu. W związku z powyższym, miejsce świadczenia należy ustalić zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, zgodnie z którym miejscem dostawy towarów niewysyłanych i nietransportowanych jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy. Jeżeli zatem podatnik zakupił paliwo na terytorium innego kraju UE, to miejsce opodatkowania dostawy znajduje się w tym kraju i tam należy rozliczyć podatek, zgodnie z uregulowaniami obowiązującymi w tym kraju. Tym samym, od zakupu paliwa poza terytorium Polski (np. w innym kraju UE), które jest wlewane do baku pojazdu, polski nabywca nie rozlicza VAT w Polsce.
Wątpliwości może budzić jedynie sytuacja, gdy zatankowane paliwo nie jest zużyte i jego część jest przewożona w baku pojazdu do Polski. Można byłoby w takiej sytuacji dopatrywać się WNT, jeżeli dostawca i nabywca są podatnikami podatku VAT lub podatku od wartości dodanej. Naszym zdaniem, należy jednak przyjąć, że ponieważ paliwo służy jedynie jako środek napędowy umożliwiający pracę silnika pojazdu, dlatego nawet w przypadku jego przewiezienia w baku nie występuje WNT, lecz czynność niepodlegająca w Polsce opodatkowaniu VAT.
Warto także dodać, że jeżeli nabywca paliwa nie prowadzi w kraju jego nabycia działalności gospodarczej, to na podstawie otrzymanej faktury ma on prawo wystąpić o zwrot zapłaconego podatku od wartości dodanej. Prawo to przysługuje w odniesieniu do nabytych przez podatnika towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności dających prawo do odliczenia VAT na terytorium kraju. Musi on wówczas złożyć za pomocą środków komunikacji elektronicznej wniosek o dokonanie takiego zwrotu. Wniosek składa się - za pośrednictwem właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego - do właściwego państwa członkowskiego.
Zmiany w obrocie paliwami, które zasadniczo obowiązują od 1 sierpnia 2016 r., zobowiązują do zapłaty podatku w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliwa generalnie w terminie 5 dni od momentu wprowadzenia paliwa do kraju.
Więcej na temat tych zmian pisaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr 22 z 1.08.2016 r. na str. 5 |
Zaznaczamy, że nowe regulacje dotyczą tylko zakupu paliwa, który jest uznawany za WNT. Mają one zatem zastosowanie do podmiotów trudniących się obrotem paliwami. Ponieważ jednak - jak wskazano - zakupu paliwa do baku pojazdu nie uznaje się za WNT, więc w sytuacji przedstawionej przez Czytelnika nowe regulacje nie będą miały znaczenia.
www.PodatekVAT.pl - Obrót z zagranicą:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|