Gazeta Podatkowa nr 90 (1340) z dnia 10.11.2016
Odliczenie podatku naliczonego VAT z decyzji celnej
Przy imporcie towarów stosujemy procedurę uproszczoną. Błędnie zastosowaliśmy stawkę przy wyliczeniu cła, co wpłynęło na ustalenie błędnej (mniejszej) podstawy opodatkowania VAT. Urząd celny wydał decyzję o zmianie wysokości podatku VAT. Dokonaliśmy zapłaty różnicy podatku wynikającej z decyzji. Czy mamy prawo do odliczenia VAT od tej wpłaty?
Podatnicy stosujący uproszczenia do sprowadzanych towarów mają możliwość rozliczania podatku należnego poprzez deklarację podatkową.
Regulacje w tym zakresie zostały zawarte w art. 33a ustawy o VAT (Dz. U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.) i dotyczą uproszczenia, o którym mowa w art. 166 oraz art. 182 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz. Urz. UE L nr 269/1 ze zm.), zwanego "Unijnym Kodeksem Celnym". Okresem rozliczeniowym jest w nim miesiąc kalendarzowy.
Stosując jedną z form uproszczenia podatnik może rozliczyć kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tego tytułu. Aby skorzystać z takiej możliwości, podatnicy muszą spełnić warunki szczegółowo wymienione w art. 33a ust. 2-6 ustawy o VAT.
Należy zwrócić uwagę, że w imporcie towarów kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku wynikająca z otrzymanego dokumentu celnego i deklaracji importowej, a w sytuacji, o której mowa w art. 33a ustawy - kwota podatku należnego z tytułu importu towarów.
Zgodnie z art. 33 ust. 2 ustawy o VAT, organ celny może określić kwotę podatku z tytułu importu towarów w decyzji dotyczącej należności celnych, jeśli stwierdzi, że w zgłoszeniu celnym kwota podatku została wykazana nieprawidłowo.
Podatnik może również sam zwrócić się do naczelnika urzędu celnego o wydanie decyzji określającej podatek w prawidłowej wysokości (art. 33 ust. 3 ustawy).
Podatnik, który otrzymał decyzję naczelnika urzędu celnego, jest zobowiązany do wpłaty różnicy między podatkiem wynikającym z tej decyzji a podatkiem wykazanym w zgłoszeniu celnym i rozliczonym w deklaracji podatkowej, zgodnie z art. 33a ustawy. Termin zapłaty tego podatku wynosi 10 dni, licząc od dnia doręczenia decyzji. Określa to art. 37 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT.
Uiszczona przez podatnika różnica podatku stanowi kwotę podatku naliczonego. W art. 86 ust. 2 pkt 6 ustawy o VAT określono bowiem, że kwotę podatku naliczonego stanowi różnica podatku, o której mowa m.in. w art. 37 ustawy.
Jednak prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w takim przypadku w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał decyzję, a jego obniżenie następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wynikającego z decyzji (art. 86 ust. 10d pkt 2 ustawy). Aby dokonać obniżenia, podatnik musi uregulować więc różnicę pomiędzy kwotą wynikającą z decyzji a kwotą wykazaną w zgłoszeniu celnym i deklaracji podatkowej.
W sytuacji gdy podatnik otrzymał decyzję o zmianie wysokości podatku należnego od importu towarów, może dokonać odliczenia uiszczonej różnicy VAT w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał tę decyzję, pod warunkiem, że dokonał jej zapłaty.
www.PodatekVAT.pl - Obrót z zagranicą:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|