Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 17 (952) z dnia 10.06.2017
Import towarów - wykazanie w ewidencji VAT i JPK
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Dokonuję importu towarów (nowej odzieży). Nie korzystam z uproszczonej procedury celnej. W jaki sposób powinienem ująć poświadczone zgłoszenie celne w rejestrze VAT i JPK, tj. czy w danych kontrahenta powinienem wskazywać urząd celny, czy kontrahenta, od którego kupiłem towar oraz czy numerem faktury będzie numer dokumentu celnego (PZC)?
W sytuacji przedstawionej w pytaniu Czytelnik powinien, naszym zdaniem, ująć w ewidencji VAT i w strukturze JPK_VAT dane kontrahenta, od którego nabył towar i numer dokumentu celnego, tj. PZC. |
Ustawowe uregulowania dotyczące importu towarów
Import towarów zdefiniowany został w art. 2 pkt 7 ustawy o VAT jako przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej.
Importerzy (podmioty, na których ciąży obowiązek podatkowy w imporcie towarów, zostały wskazane w art. 17 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o VAT) są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku z uwzględnieniem obowiązujących stawek (z zastrzeżeniem, które dotyczy podatników stosujących odprawę scentralizowaną). Jeżeli organ celny stwierdzi, że w zgłoszeniu celnym kwota podatku została wykazana nieprawidłowo, naczelnik urzędu celno-skarbowego wydaje decyzję określającą podatek w prawidłowej wysokości. Jeżeli jednak importer stosuje uproszczone procedury celne, to wówczas - po spełnieniu ustawowych warunków wskazanych w art. 33a ustawy o VAT - może rozliczyć kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej (powyższe nie dotyczy sytuacji wskazanej przez Czytelnika).
Natomiast generalne zasady odliczania VAT w przypadku importu towarów zostały uregulowane w art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Podatnik ma prawo odliczyć VAT w zakresie, w jakim towary/usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (z wyłączeniami niemającymi znaczenia w przypadku importu dokonywanego przez Czytelnika). W imporcie towarów kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku:
- wynikająca z otrzymanego dokumentu celnego,
- należnego (w przypadku uproszczonych procedur celnych),
- wynikająca z deklaracji importowej (w przypadku odprawy scentralizowanej).
Na temat dokumentów uprawniających do odliczenia VAT z tytułu importu towarów pisaliśmy w BI nr 11 z 10 kwietnia 2016 r. Wskazaliśmy wówczas, że przepisy ustawy o VAT nie zawierają definicji dokumentu celnego. Uwzględniając przepisy celne należy jednak stwierdzić, że dokumentami celnymi w przypadku importu towarów są dokument SAD (przy papierowej formie zgłoszenia celnego) lub poświadczone zgłoszenie celne PZC (przy elektronicznym zgłoszeniu celnym).
Pisaliśmy o tym w Biuletynie Informacyjnym nr 11 z 10.04.2016 r. na str. 19-21 |
Podatnik ma zatem prawo do odliczenia VAT z tytułu importu towarów zgłoszonych do odprawy celnej, wynikającego z takich dokumentów celnych jak SAD lub PZC. Prawo to przysługuje oczywiście pod warunkiem, że podatnik wykorzystuje importowane towary do czynności opodatkowanych i ustawodawca nie przewidział ograniczeń w prawie do odliczenia.
Import towaru a ewidencja VAT i JPK_VAT
Z sytuacji przedstawionej w pytaniu wynika, że Czytelnik dokonuje importu towarów (nowej odzieży) i nie korzysta z uproszczonej procedury celnej. W związku z powyższym, Czytelnik wykaże import towarów w ewidencji (i deklaracji) VAT tylko po stronie podatku naliczonego.
Zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, czynni podatnicy VAT są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej. Ewidencja powinna zawierać w szczególności dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, korekt podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającej kwotę podatku należnego, korekt podatku naliczonego, kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.
Natomiast struktura JPK_VAT jest informacją o ewidencji VAT i musi być zgodna z deklaracją VAT, czyli tym samym musi zawierać wszystkie dane wskazane w ewidencji VAT służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.
Biorąc powyższe pod uwagę, wykazując import towarów w ewidencji VAT (i w konsekwencji w JPK_VAT), Czytelnik powinien - naszym zdaniem - wskazać dane kontrahenta, od którego nabył towar (a nie urzędu celnego) i numer dokumentu celnego (tu: PZC) - ten dokument jest bowiem podstawą odliczenia VAT.
www.PodatekVAT.pl - Obrót z zagranicą:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|