Poradnik VAT nr 9 (321) z dnia 10.05.2012
Czasowy wywóz towarów do innego państwa UE
Producent urządzeń biurowych w ramach akcji promocyjnej zamierza wywieźć do Niemiec kilka urządzeń do swojego biura przedstawicielskiego, gdzie będą prezentowane jako ekspozycja. Po kilku miesiącach urządzenia powrócą do kraju. Czy wywóz towarów do Niemiec w takiej formie stanowi WDT?
Zgodnie z art. 13 ust. 3 ustawy o VAT za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się przemieszczenie przez podatnika lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć działalności gospodarczej podatnika. Należy zwrócić uwagę, że nie każde przemieszczenie towarów stanowić będzie czynność opodatkowaną, a jedynie przemieszczenie towarów, które mają służyć działalności gospodarczej podatnika. W sytuacji przedstawionej w pytaniu niewątpliwie mamy do czynienia z takim przypadkiem, gdyż przemieszczone towary pośrednio mają służyć odpłatnym dostawom, których podatnik będzie dokonywał w ramach swojej działalności gospodarczej na terytorium innego państwa.
Jednocześnie art. 13 ust. 4 ustawy o VAT określa sytuacje, w których przemieszczenie towarów nie jest traktowane jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, co uzależnione zostało od spełnienia warunków ustanowionych w tym przepisie.
Przykładowo, w myśl art. 13 ust. 4 pkt 8 ustawy o VAT przemieszczenia towarów przez podatnika lub na jego rzecz nie uznaje się za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, w przypadku gdy towary mają być czasowo używane przez tego podatnika na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, nie dłużej jednak niż przez 24 miesiące, pod warunkiem, że import takich towarów z terytorium państwa trzeciego z uwagi na ich przywóz czasowy byłby zwolniony od cła.
Wyłączenie to jednak nie jest bezterminowe - art. 13 ust. 5 ustawy o VAT przewiduje bowiem, że z chwilą ustania okoliczności wyłączających przemieszczenie towarów z opodatkowania, przemieszczenie to uznaje się za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Z taką sytuacją moglibyśmy mieć do czynienia, gdyby np. wywiezione na ekspozycję towary zostały po pewnym czasie sprzedane.
Jeśli więc urządzenia wywożone są do Niemiec wyłącznie na ekspozycję i wrócą do Polski przed upływem 24 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym zostały przetransportowane do innego państwa, wówczas podatnik nie będzie miał obowiązku opodatkowania WDT.
W sytuacji natomiast, gdyby towary wywożone były do innego państwa członkowskiego w celu ich dalszej sprzedaży, nie można byłoby uznać, że wywóz towarów ma charakter czasowy. Zatem już w momencie ich wywozu dokonywane byłoby nietransakcyjne WDT, które przy spełnieniu wymogów zawartych w art. 42 ustawy opodatkowane jest stawką VAT 0%.
www.PodatekVAT.pl - Obrót z zagranicą:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|