Poradnik VAT nr 13 (325) z dnia 10.07.2012
Refakturowanie kosztów paliwa tankowanego poza granicami kraju
Podnajmuję leasingowane ciągniki siodłowe polskiej firmie. Udostępniam jej również karty paliwowe, za pomocą których dokonywane są zakupy oleju napędowego w innych państwach unijnych. Na koniec miesiąca otrzymuję od firmy, która obsługuje karty paliwowe rachunek za dokonane zakupy z naliczonym VAT zagranicznym. Chciałbym refakturować koszty wynikające z tych rachunków na mojego kontrahenta. Czy dokonując refakturowania powinienem w kwocie refakturowanej uwzględnić podatek od wartości dodanej zawarty w rachunku pierwotnym, który zostanie mi zwrócony na podstawie wniosku o zwrot VAT z zagranicy? Czy może powinienem skorygować refakturę po otrzymanym zwrocie?
W przypadku zakupu paliwa poza terytorium Polski, które jest wlewane do baku pojazdu, rozwiązaniem, które przysparza najmniej kłopotów jest przyjęcie, iż po zatankowaniu paliwa następuje jego całkowite zużycie. Paliwo przecież wlewane jest do baku samochodu nie w celu jego przetransportowania, lecz po to by umożliwić pracę silnika. Towar w postaci paliwa zostaje zakupiony i zużyty, a nie zakupiony i następnie przetransportowany. Należałoby zatem uznać, iż nie występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie lecz czynność niepodlegająca w Polsce opodatkowaniu VAT.
Skoro paliwo nie jest wysyłane ani transportowane, miejsce świadczenia należy ustalić zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Z powołanego przepisu wynika, że miejscem dostawy (tj. miejscem opodatkowania) towarów niewysyłanych i nietransportowanych jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy. Jeżeli zatem przykładowo podatnik zakupił paliwo na terytorium Niemiec, to miejsce opodatkowania dostawy znajduje się w Niemczech i tam należy rozliczyć podatek, zgodnie z uregulowaniami obowiązującymi w tym kraju. Oznacza to, że od zakupu paliwa dokonanego poza terytorium kraju na polskim nabywcy nie ciążą żadne obowiązki w zakresie rozliczenia VAT w Polsce.
Jednocześnie oznacza to, że dokonując dalszego refakturowania zakupu paliwa na polskiego kontrahenta, również należałoby uznać, że jest to czynność niepodlegająca w Polsce opodatkowaniu i wystawić fakturę uproszczoną bez podatku od towarów i usług.
Problem Czytelnika polega jednak na tym, że otrzymuje z zagranicy fakturę za paliwo wraz z doliczonym podatkiem VAT, o którego zwrot będzie się ubiegał składając stosowny wniosek.
Wynikają stąd wątpliwości czy w wartości refakturowanego paliwa należy zawrzeć zapłacony w Niemczech podatek od wartości dodanej, czy należałoby obciążyć kontrahenta kwotą netto.
W opisanym w pytaniu przypadku podatnik może najpierw dokonać obciążenia kontrahenta kosztami paliwa wraz z podatkiem od wartości dodanej, a następie w momencie zwrotu podatku VAT zagranicznego dokonać korekty wcześniejszej faktury i pomniejszyć ją o wartość zwróconego VAT.
Nie ma jednak przeszkód aby od razu dokonać refakturowania w kwocie netto (bez podatku od wartości dodanej). W takim przypadku należy pamiętać, że mogą wystąpić sytuacje, gdy podatnik z różnych względów, nie odzyska zapłaconego podatku VAT za granicą i wówczas to on poniesie ekonomiczny ciężar podatku.
Wystawioną nabywcy refakturę za zatankowane paliwo należy wykazać w poz. 21 deklaracji VAT.
www.PodatekVAT.pl - Obrót z zagranicą:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|