Poradnik VAT nr 1 (337) z dnia 10.01.2013
Kalendarium najistotniejszych zmian w obrocie z zagranicą
ZMIANY OD 1 STYCZNIA 2013 R.
Obowiązek podatkowy w WDT i WNT
Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstaje z chwilą wystawienia faktury, a jeżeli warunek ten nie zostanie spełniony, obowiązek ten powstanie 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów lub w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia (art. 20 ust. 1 i 5 ustawy o VAT). W przypadku dostaw towarów wykonywanych w sposób ciągły, które będą obejmowały okres dłuższy niż jeden miesiąc, należy je uznawać za dokonane z upływem każdego miesiąca do czasu zakończenia dostawy tych towarów (art. 20 ust. 1a i zdanie drugie ust. 5 ustawy o VAT).
Z dniem 1 stycznia 2013 r. wykreślone zostały ust. 3 i 7 w art. 20 dotyczące zaliczek w WDT i WNT. Z uzasadnienia zmian do ustawy wynika, że otrzymanie całości lub części zapłaty przed dokonaniem transakcji wewnątrzwspólnotowych nie będzie powodowało powstania obowiązku podatkowego.
Kurs walut przy przeliczaniu kwot na fakturach
W sytuacji gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej przeliczenia na złote można dokonywać według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego lub według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. W przypadku gdy podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury lub według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień wystawienia faktury (art. 31a ustawy).
ZMIANY OD 1 KWIETNIA 2013 R.
Warunki wyłączenia nietransakcyjnego przemieszczenia towarów z WNT i WDT
Likwidacja ograniczeń czasowych dotyczących towarów przywożonych do Polski w ramach nietransakcyjnego przemieszczenia towarów, warunkujących wyłączenie z WNT.
Zrezygnowano z warunku objęcia towarów na terytorium kraju procedurą wywozu, jeśli przemieszczenie towarów dokonywane jest w związku z eksportem towarów. Podatnik co do zasady będzie obowiązany do posiadania dokumentu celnego potwierdzającego objęcie towarów procedurą wywozu (objęcie tą procedurą nie musi jednak nastąpić w Polsce).
Wykreślono również ograniczenie czasowe (24 miesiące), w którym towary mają być używane na terytorium innego państwa członkowskiego, aby można było uznać, że nie doszło do WDT.
Zmiana definicji eksportu i importu towarów
Importem towarów będzie przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej.
Eksport będzie występował również w sytuacji, gdy towary będą objęte procedurą wywozu w innym niż Polska państwie członkowskim.
Przedstawiciel podatkowy
Umożliwiono podatnikom nieposiadającym siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, ustanowienie w określonych sytuacjach przedstawiciela podatkowego bez konieczności zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny. Uprości to obowiązki administracyjne w stosunku do podatników zagranicznych importujących towary "przez Polskę" do innych państw członkowskich.
www.PodatekVAT.pl - Obrót z zagranicą:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|