Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 19 (810) z dnia 1.07.2013
Stosowanie 0% stawki VAT w WDT, gdy towar dostarczany jest do innego kraju UE niż kraj nabywcy
Dostarczyliśmy towar do podmiotu we Francji, ale fakturę wystawiliśmy dla kontrahenta zarejestrowanego na potrzeby transakcji unijnych w Anglii. Miejsce dostarczenia towaru, tj. adres podatnika francuskiego (najprawdopodobniej klienta naszego angielskiego kontrahenta), wskazał kontrahent z Anglii. Na fakturze, oprócz danych kontrahenta z Anglii, został wyszczególniony również adres dostawy do Francji. Spółka posiada dokumenty od przewoźnika jednoznacznie stwierdzające dostarczenie towarów do Francji (spółka polska organizowała transport). Czy jest to dokument wystarczający do zastosowania stawki 0% z tytułu WDT?
Podatnik będzie mógł zastosować 0% stawkę podatku VAT w przypadku, gdy nabywcą towaru jest podmiot zarejestrowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w innym państwie należącym do UE niż państwo, w którym ma miejsce zakończenie wysyłki lub transportu towarów. Prawo do stawki 0% znajdzie również zastosowanie w przypadku, gdy towar trafia pod wskazany przez nabywcę adres - inny niż adres samego nabywcy, wskazany na wystawianej przez podatnika fakturze. |
Przepisy ustawy o VAT regulujące wewnątrzwspólnotową dostawę towarów oraz określające warunki, jakie muszą być spełnione w celu objęcia tej dostawy 0% stawką VAT, nie zakazują objęcia transakcji, w warunkach powołanych przez Czytelnika, preferencyjną stawką podatku. Biorąc pod uwagę mające znaczenie w omawianym zakresie art. 13 oraz 42 ustawy o VAT, rozpoczęcie transportu towarów powinno mieć miejsce w jednym kraju członkowskim, a zakończyć się w innym z tych krajów, a nabywca tych towarów powinien być podatnikiem zarejestrowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Żadna z norm określonych w tych przepisach nie zawiera zakazu stosowania stawki 0% w sytuacji, gdy nabywcą jest podmiot zarejestrowany np. w Wielkiej Brytanii, a towar dostarczany jest faktycznie do innego miejsca (np. Francji), o ile miejsce zakończenia transportu znajduje się oczywiście na terenie państwa członkowskiego (czasami dostawy unijne są realizowane w ramach tzw. transakcji łańcuchowych, gdzie wystąpić może trzech lub więcej dostawców).
Z punktu widzenia dokumentacji stanowiącej dowód, iż towar został dostarczony do innego kraju członkowskiego, jeżeli transport jest dokonywany przez przewoźnika, wskazać należy na art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, z którego wynika, że dowodem tym jest dokument przewozowy otrzymany od przewoźnika (spedytora), z którego powinno jednoznacznie wynikać, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Nie musi być to zatem miejsce, w którym nabywca posiada swoją siedzibę albo stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, mimo że przepisy mówią o wymogu dostarczenia towaru do nabywcy.
Podsumowując:
Aby dana transakcja mogła zostać potraktowana jako WDT i tym samym opodatkowana stawką 0%, należy spełnić łącznie dwa warunki: towar musi zostać sprzedany nabywcy zarejestrowanemu w UE (na fakturze, co do zasady, podaje się numer UE nabywcy) oraz towar musi zostać fizycznie przemieszczony do innego kraju UE - przy czym nie musi to być ten sam kraj, którego numerem UE posługuje się nabywca, na którego podatnik wystawił fakturę. List przewozowy, z którego jednoznacznie wynika, że towar został odebrany w innym niż Polska kraju UE, jest wystarczającym dowodem uznania, że do WDT doszło, nawet jeśli towary zostały dostarczone pod adres inny niż podany przez nabywcę na fakturze.
www.PodatekVAT.pl - Obrót z zagranicą:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|