Gazeta Podatkowa nr 9 (1050) z dnia 30.01.2014
Korekta WDT
W 2013 r. sprzedawaliśmy towar niemieckiemu kontrahentowi. W czerwcu 2013 r. podatnik ten zarejestrował się do transakcji unijnych w swoim państwie. We wrześniu, poprzez niedopatrzenie, wystawiliśmy dla niego fakturę z 23% VAT. Podczas weryfikacji sald na koniec roku okazało się, że kontrahent zapłacił nam tylko kwotę netto i zażądał od nas faktury korygującej. Faktura ta została wystawiona w styczniu 2014 r. Czy powinniśmy skorygować informację VAT UE oraz deklarację VAT-7 za wrzesień? Czy musimy posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez niemieckiego kontrahenta?
W sytuacji przedstawionej przez podatnika konieczne było wystawienie faktury korygującej, gdyż zmianie uległ charakter transakcji oraz zmieniła się stawka VAT .
W WDT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy. Podatnicy mają prawo do zastosowania 0% stawki VAT dla dostaw wewnątrzwspólnotowych, gdy spełnią warunki określone w art. 42 ust. 1 ustawy o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Gdy kwoty wykazane w fakturze pierwotnej ulegną zmniejszeniu, zasady rozliczenia VAT określa art. 29a ust. 13 ustawy o VAT. Przy czym przepis ten dotyczy w zasadzie sprzedaży krajowej. Jak z niego wynika, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia jej otrzymania przez nabywcę, dla którego wystawiono tę fakturę. Uzyskanie tego potwierdzenia po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.
Warunku posiadania przez podatnika tego potwierdzenia nie stosuje się m.in. w przypadku WDT (art. 29a ust. 15 ustawy o VAT).
W przypadku korekty faktury dokumentującej WDT sprzedawca nie musi posiadać potwierdzenia jej odbioru przez nabywcę.
Moim zdaniem, w sytuacji przedstawionej w pytaniu korekta faktury powinna być ujęta w rozliczeniu za okres, w którym została rozliczona faktura pierwotna, czyli we wrześniu 2013 r. Tak więc konieczne będzie skorygowanie deklaracji VAT-7 za wrzesień 2013 r. Także w informacji podsumowującej za wrzesień lub za III kwartał 2013 r. (w zależności czy Czytelnik składa te informacje miesięcznie, czy kwartalnie) powinien wykazać tę dostawę towarów.
www.PodatekVAT.pl - Obrót z zagranicą:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|