Poradnik VAT nr 8 (368) z dnia 20.04.2014
Sposób korygowania informacji podsumowującej
W związku z błędnym ujęciem w formularzu VAT-UE danych dotyczących WDT, muszę sporządzić korektę informacji podsumowującej. Czy mam obowiązek dołączenia pisma wyjaśniającego do formularza VAT-UEK? Czy obowiązują mnie ograniczenia wynikające z przepisów Ordynacji podatkowej dotyczące okresu korekty?
Jeżeli podatnik stwierdzi jakiekolwiek błędy w złożonej informacji podsumowującej, jest obowiązany sporządzić niezwłocznie korektę tej informacji. Przy czym należy pamiętać, iż korekty tej dokonuje się na specjalnie do tego przygotowanym formularzu VAT-UEK "Korekta informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach".
Korekta polega na wypełnieniu formularza VAT-UEK, w którym ujmuje się w pozycji "było" dane wykazane w złożonej wcześniej informacji podsumowującej oraz w pozycji "jest" prawidłowe dane zgodne ze stanem faktycznym.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.), informacja podsumowująca jest uznawana za deklarację. Art. 81 § 2 Ordynacji stanowi natomiast, że skorygowanie deklaracji przez podatnika następuje poprzez złożenie deklaracji korygującej wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.
Jednak przepisy regulujące korygowanie informacji podsumowujących, określone są w art. 101 ustawy o VAT. Dlatego też wydaje się, że w tej sytuacji należy kierować się regułami zawartymi w przepisach szczególnych ustawy o VAT, które nie przewidują konieczności składania wraz z formularzem VAT-UEK, pisma wyjaśniającego przyczyny złożenia korekty.
Podobnego zdania był również Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 9 marca 2012 r., nr IPTPP2/443-775/11-4/KW, w której stwierdził, iż jakkolwiek ustawa o VAT reguluje kwestię sporządzania korekty informacji podsumowującej, to nie przewiduje składania do korygowanej informacji podsumowującej pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty. Z tego względu, zdaniem Dyrektora, brak jest podstaw do dołączania do korekty informacji podsumowującej pisemnych wyjaśnień przyczyn jej złożenia.
Za brakiem obowiązku składania pisma wyjaśniającego przyczyny złożenia korekty informacji podsumowującej przemawia również fakt, że składając elektroniczny formularz VAT-UEK za pośrednictwem strony www.finanse.mf.gov.pl/systemy-informatyczne/e-deklaracje, system nie dołącza automatycznie formularza ORD-ZU (gotowy formularz wyjaśnień do korekty deklaracji), tak jak ma to miejsce w przypadku elektronicznej deklaracji VAT po zaznaczeniu, że jest to korekta.
Co niezwykle istotne, z art. 81b § 1 Ordynacji podatkowej wynika, że uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Prawo to jednak przysługuje nadal po zakończeniu kontroli podatkowej lub postępowania – w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego. Przepis ten wyraźnie odnosi się do deklaracji podatkowej, stąd powstaje wątpliwość, czy ma on zastosowanie również do informacji podsumowującej.
Problem powyższy był przedmiotem rozstrzygnięcia w interpretacji indywidualnej z 21 listopada 2012 r., nr IPTPP2/443-793/12-2/JS wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, który wyjaśnił że:
"(…) informacja podsumowująca, o której mowa w art. 100 ust. 1 ustawy, stanowi deklarację w myśl art. 3 pkt 5 ustawy Ordynacja podatkowa. A w konsekwencji dokonanie korekty informacji podsumowującej stanowi korektę deklaracji, w rozumieniu art. 81 ustawy Ordynacja podatkowa, przy czym należy zaznaczyć, iż przepis art. 101 ustawy stanowi lex specialis w stosunku do przepisu art. 81 ustawy Ordynacji podatkowa.
Dla dokonania zaś prawnie skutecznej korekty informacji podsumowującej, korekty należy dokonać w okresach oraz w zakresie nieobjętych ograniczeniami, o których mowa w art. 81b ustawy Ordynacja podatkowa. (…)"
www.PodatekVAT.pl - Obrót z zagranicą:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|