Gazeta Podatkowa nr 89 (1130) z dnia 6.11.2014
Prawo do odliczenia VAT przy imporcie towarów
W październiku br. dokonaliśmy importu towarów z USA. Odprawą celną zajmowała się agencja celna. Import towarów nastąpił w procedurze uproszczonej, o której mowa w art. 33a ustawy o VAT. Jak należy rozliczyć podatek VAT w tym przypadku?
Podatnikom stosującym uproszczone procedury celne do sprowadzanych towarów, ustawodawca umożliwił rozliczanie podatku należnego poprzez deklarację podatkową. Jak wynika z art. 33a ust. 1 ustawy o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.), w przypadku gdy towary zostały objęte na terytorium kraju procedurą uproszczoną, o której mowa w art. 76 ust. 1 lit. b lub c Wspólnotowego Kodeksu Cywilnego, w którym okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy, podatnik może rozliczyć kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów.
Ponadto aby móc skorzystać z takiej możliwości, podatnicy muszą spełnić warunki szczegółowo wymienione w art. 33a ust. 2-6 ustawy o VAT.
W art. 76 ust. 1 lit. b) i c) Wspólnotowego Kodeksu Celnego przewidziane są następujące formy procedur uproszczonych:
- uproszczone zgłoszenie celne (art. 253 ust. 2 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. UE L nr 253/1 ze zm.) - procedura zgłoszenia uproszczonego pozwala na objęcie towarów daną procedurą celną, po przedstawieniu zgłoszenia uproszczonego z późniejszym przedstawieniem zgłoszenia uzupełniającego, które w zależności od przypadku może być zgłoszeniem całościowym, okresowym lub podsumowującym,
- procedura w miejscu (art. 253 ust. 3 ww. rozporządzenia nr 2454/93) - najdalej idące uproszczenie, które pozwala na objęcie towaru daną procedurą celną w pomieszczeniach osoby zainteresowanej lub w innym miejscu uznanym przez organ celny; po zwolnieniu towaru osoba upoważniona do stosowania procedury uproszczonej dokonuje wpisu do specjalnego rejestru.
Obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstaje co do zasady z chwilą powstania długu celnego.
Dług celny powstaje natomiast zasadniczo z chwilą przyjęcia zgłoszenia celnego (art. 201 ust. 2 rozporządzenia nr 2913/92).
Tak więc u podatników stosujących uproszczone zgłoszenie celne obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstanie więc z chwilą przyjęcia takiego zgłoszenia.
W przypadku stosowania procedury uproszczonej w miejscu, wpisanie do rejestru danych dotyczących towarów wywołuje te same skutki prawne co przyjęcie zgłoszenia celnego oraz powoduje zwolnienie towarów do danej procedury (np. dopuszczenie tych towarów do wolnego obrotu) i powstanie obowiązku podatkowego w podatku VAT.
Podatnik ma prawo do odliczenia podatku, gdy nabywane przez podatnika towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku importu towarów, objętych procedurą uproszczoną, o której mowa w art. 33a, kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego.
W przypadku stosowania w imporcie towarów procedury uproszczonej, polegającej na wpisie do rejestru zgodnie z przepisami celnymi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje za okres rozliczeniowy, w którym podatnik dokonał wpisu do rejestru. Obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wykazanego w dokumencie celnym stanowiącym zgłoszenie uzupełniające dotyczące tego okresu rozliczeniowego, z zastrzeżeniem art. 33a ustawy o VAT.
Jeżeli jednak podatnik nie dokonał odliczenia w ww. terminie, może tego dokonać w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych
www.PodatekVAT.pl - Obrót z zagranicą:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|