Poradnik VAT nr 23 (383) z dnia 10.12.2014
Odliczenie podatku naliczonego z tytułu WNT poprzez korektę deklaracji
W deklaracji VAT składanej za czerwiec pomyłkowo nie wykazałem WNT. W lipcu złożyłem więc korektę rozliczenia za czerwiec i ująłem nabycie wewnątrzwspólnotowe po stronie podatku należnego i naliczonego. Czy miałem prawo dokonać odliczenia podatku naliczonego poprzez korektę deklaracji czerwcowej, jeśli miałem jeszcze możliwość wykazania podatku naliczonego w rozliczeniu za lipiec lub sierpień?
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje – co do zasady – w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Zasada ta ma również zastosowanie w przypadku zapłaty zaliczek, zadatków, czy rat.
Ponadto w art. 86 ust. 10b pkt 2 ustawy o VAT zastrzeżono, iż odliczenia można dokonać pod warunkiem uwzględnienia kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej, w której podatnik jest obowiązany rozliczyć ten podatek.
Dodatkowo, w przypadku klasycznego WNT, o którym mowa w art. 9 ustawy, podatnik może dokonać odliczenia, jeśli otrzymał fakturę dokumentującą dostawę towarów, stanowiącą u niego WNT, w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy (art. 86 ust. 10b pkt 2 lit. a) ustawy). Warunek ten nie dotyczy nietransakcyjnego przemieszczenia towarów uznawanego za WNT, o którym mowa w art. 11 ustawy.
Zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy o VAT, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w ww. terminie (w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy od danej czynności), to może odliczyć VAT naliczony w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.
Nieskorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego w danym okresie rozliczeniowym, a także w dwóch następnych, nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku VAT w późniejszym terminie. Jeżeli bowiem podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w odniesieniu do WNT, dostawy towarów oraz świadczenia usług, dla których zgodnie z art. 17, podatnikiem jest nabywca towarów lub usług, w terminach, o których mowa w art. 86 ust. 10 i 11, będzie on mógł obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od końca roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Skoro Czytelnik nie odliczył podatku naliczonego w deklaracji za czerwiec, mógł tego dokonać w rozliczeniu za lipiec lub sierpień. Gdyby nie odliczył podatku VAT również w tych dwóch miesiącach, wówczas miałby jeszcze możliwość skorygowania złożonej deklaracji za czerwiec.
Reasumując |
Zdaniem redakcji, dokonanie odliczenia poprzez złożenie korekty deklaracji za czerwiec z pominięciem możliwości dokonania odliczenia podatku VAT w rozliczeniu za lipiec lub sierpień nie powinno być zakwestionowane przez organy podatkowe. Wprawdzie podatnik powinien w pierwszej kolejności wyczerpać możliwość wykazania podatku naliczonego w deklaracji za lipiec lub sierpień, ale art. 86 ust. 13a ustawy nie mówi o tym wprost.
www.PodatekVAT.pl - Obrót z zagranicą:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|