Poradnik VAT nr 8 (296) z dnia 20.04.2011
Zakup usług pocztowych poza terytorium kraju
Nasza firma dokonała wysyłki paczek do innych państw unijnych za pośrednictwem niemieckiej placówki pocztowej. Poczta wystawiła jedynie potwierdzenie opłacenia przesyłek, na którym nie ma naliczonego podatku VAT. Na wystawionym potwierdzeniu nie ma danych naszej firmy. Czy zakup powyższej usługi jest dla nas importem usług?
Import usług to - w myśl art. 2 pkt 9 ustawy o VAT - świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju.
Aby wystąpił import usług, miejscem opodatkowania usługi musi być terytorium kraju. Usługi pocztowe nie zostały wymienione wśród usług, dla których miejsce świadczenia ustalane jest w sposób szczególny, co oznacza, że należy w tym przypadku zastosować art. 28b ustawy, czyli opodatkowanie w miejscu gdzie nabywca ma swoją siedzibę. Zatem usługi pocztowe wykonane w Niemczech na rzecz polskiego podatnika, opodatkowane są w Polsce, a zobowiązanym do ich rozliczenia jest polski usługobiorca.
W celu udokumentowania importu usług, podatnik powinien wystawić fakturę wewnętrzną, zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT. Zasady wystawiania faktur wewnętrznych, określone są w § 24 rozporządzenia w sprawie faktur. Większość przepisów regulujących zasady wystawiania zwykłych faktur VAT stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych. W przypadku importu usług, faktury te mogą jednak nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta. Dopuszczalne jest także wystawianie faktur wewnętrznych w jednym egzemplarzu.
Z uwagi na to, że rozporządzenie w sprawie faktur nie określa urzędowego wzoru faktury wewnętrznej, istnieje duża dowolność w jej konstruowaniu, z tym że zachować należy minimum danych wymaganych na podstawie przepisów ustawy o VAT oraz rozporządzenia wykonawczego.
Wystawiając fakturę należy pamiętać, że import usług opodatkowany jest stawką właściwą dla danej czynności, która obowiązuje w kraju. Z art. 43 ust. 1 pkt 17 ustawy o VAT wynika, że w Polsce usługi pocztowe oraz dostawa towarów ściśle z tymi usługami związana - realizowana przez operatora obowiązanego do świadczenia powszechnych usług pocztowych podlega zwolnieniu z opodatkowania. Z tego względu import usług pocztowych wykonanych przez pocztę niemiecką będzie zwolniony z opodatkowania. Podatnik powinien zaznaczyć w fakturze wewnętrznej, że czynność ta zwolniona jest z opodatkowania i wskazać podstawę prawną tego zwolnienia, czyli w tym przypadku art. 43 ust. 1 pkt 17 ustawy o VAT.
Moment powstania obowiązku podatkowego w imporcie usług reguluje art. 19 ust. 19 ustawy o VAT. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że obowiązek podatkowy w stosunku do usług, o których mowa w art. 28b (czyli usług świadczonych na rzecz podatnika, dla których miejsce świadczenia znajduje się w miejscu siedziby lub stałego miejsca zamieszkania nabywcy), powstaje zasadniczo z chwilą wykonania usługi. Jeżeli przed wykonaniem usługi nabywca ureguluje część należności, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą dokonania zapłaty, w tej części.
W sytuacji, o której mowa w pytaniu obowiązek podatkowy powstał z chwilą wykonania usług pocztowych.
Po ustaleniu daty powstania obowiązku podatkowego, usługobiorca powinien zadeklarować import usług.
Z objaśnień do deklaracji VAT wynika, że w części C wykazuje się wszystkie czynności podlegające opodatkowaniu, dla których obowiązek podatkowy powstał w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja, po uwzględnieniu korekt wynikających z art. 29 ust. 4 ustawy oraz innych korekt wynikających z przepisów o podatku VAT, jeżeli mają wpływ na rozliczenie w okresie, za który składana jest deklaracja. W tej części wykazuje się też czynności wykonywane poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego lub zwrotu podatku naliczonego.
W deklaracji VAT-7, VAT-7K oraz VAT-7D jest rubryka, w której wykazuje się import usług, bez względu na wysokość stosowanej stawki VAT. Import usług, jako czynność podlegająca opodatkowaniu na terytorium kraju, niezależnie od tego jaką stawką jest opodatkowana (w tym także podlegająca zwolnieniu od VAT) powinien być wykazywany w pozycji 37. Ze względu na to, iż usługa ta jest zwolniona od podatku, podatek należny w poz. 38 nie wystąpi. Dodatkowo w poz. 39 i 40 deklaracji wykazuje się łączną kwotę podstawy opodatkowania i podatku należnego od importu usług, dla których miejsce świadczenia określa się na podstawie art. 28b ustawy i są to usługi nabywane od podatników podatku od wartości dodanej (czyli od podatników z innych państw członkowskich). W omawianej sytuacji, z uwagi na zwolnienie importu usług z opodatkowania, podatnik wypełni tylko poz. 39 deklaracji.
www.PodatekVAT.pl - Obrót z zagranicą:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|