Gazeta Podatkowa nr 16 (1161) z dnia 23.02.2015
Rozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów
Firma z Holandii wystawiła fakturę za zakupiony przez nas towar w dniu 22 stycznia 2015 r. Towar do naszej firmy dotarł 29 stycznia. Kiedy w tej sytuacji powstał obowiązek podatkowy w VAT? Jak dokonać przeliczenia faktury?
Obowiązek podatkowy w WNT powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Wynika to z art. 20 ust. 5 ustawy o VAT.
Trzeba pamiętać, że unijni kontrahenci wystawiają faktury zgodnie z przepisami obowiązującymi w ich państwach i przepisy te mogą dopuszczać wystawianie faktur z tytułu WDT zanim dojdzie do dostawy, podobnie jak to umożliwia art. 106i ust. 7 ustawy o VAT obowiązujący w Polsce, tj. faktury mogą być wystawione 30 dni przed dokonaniem dostawy towaru. Ponieważ obowiązek podatkowy w WNT związany jest generalnie z terminem wystawienia faktury przez dostawcę, to biorąc pod uwagę fakt, że można ją wystawić przed dokonaniem dostawy, należy przyjąć, iż faktura wystawiona przed dokonaniem transakcji generuje ten obowiązek.
Tak więc w sytuacji przedstawionej w pytaniu obowiązek podatkowy z tytułu WNT powstał w styczniu br.
Jeżeli chodzi o przeliczenie kwot wskazanych na fakturze, trzeba odwołać się do art. 31a ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika, że w przypadku, gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są wykazane w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Natomiast w przypadku, gdy podatnik wystawił taką fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury. Podatnik może też wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (lub dzień wystawienia faktury). W takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.
www.PodatekVAT.pl - Obrót z zagranicą:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|