Gazeta Podatkowa nr 41 (665) z dnia 24.05.2010
Rozliczenie nabycia towaru od kontrahenta unijnego
W dniu 2 kwietnia br. otrzymałam od niemieckiego kontrahenta fakturę dokumentującą zakup materiałów na terenie Niemiec. Faktura została wystawiona 15 marca 2010 r. Natomiast materiały otrzymałam 1 kwietnia. Z jaką datą powinnam rozliczyć WNT? Czy data otrzymania faktury przy rozliczaniu WNT jest tak samo ważna jak przy rozliczaniu zakupów krajowych?
Przy WNT obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Określa to art. 20 ust. 5 ustawy o VAT. Natomiast jak wynika z ust. 6 tego artykułu, jeżeli podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę przed 15. dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Oznacza to, że spełnienie warunku zawartego w ust. 6 powoduje, iż przepis ust. 5 nie ma znaczenia.
Zaś w przypadku gdy podatnik nie dysponuje fakturą, lecz otrzymał już towar od unijnego kontrahenta, jest obowiązany na podstawie art. 20 ust. 5 ustawy o VAT wykazać obowiązek podatkowy z tytułu WNT 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ta dostawa miała miejsce. Jeżeli następnie otrzyma fakturę i okaże się, iż faktura została wystawiona wcześniej niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dostawa miała miejsce, to ze względu na przepis art. 20 ust. 6 ustawy o VAT będzie na nim ciążył obowiązek odpowiedniego skorygowania wcześniejszych rozliczeń.
Zatem na termin powstania obowiązku podatkowego z tytułu WNT ma zasadniczo wpływ data wystawienia faktury przez kontrahenta unijnego, a nie data jej otrzymania przez polskiego podatnika.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru powinno być potwierdzone fakturą wewnętrzną, wystawioną przez krajowego nabywcę towaru. Obowiązek jej wystawienia wynika z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT.
Zasady wystawiania faktur wewnętrznych określone zostały w § 23 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie m.in. wystawiania faktur.
Termin wystawiania faktur, w tym także faktur wewnętrznych, co do zasady określony został w § 9 tego rozporządzenia. W przepisie tym wskazano, że fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. W przypadku gdy na fakturze określony jest wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.
Wydaje się, że nie będzie błędem, jeśli podatnik wystawi fakturę wewnętrzną nawet w kolejnym miesiącu, po powstaniu obowiązku podatkowego z tytułu WNT, byleby tylko została ona sporządzona i zaewidencjonowana przed złożeniem deklaracji podatkowej za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu tego nabycia. Moment wystawienia faktury wewnętrznej nie wywiera jakiegokolwiek wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu WNT.
Przykład
Kontrahent z Niemiec dokonał dostawy towarów na rzecz polskiego podatnika w dniu 1 kwietnia 2010 r., a fakturę dokumentującą tę dostawę wystawił 15 marca 2010 r. Obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia u polskiego podatnika powstanie w dniu 15 marca 2010 r.
Gdyby jednak faktura została wystawiona po 15 maja - obowiązek podatkowy z tytułu WNT powstałby w dniu 15 maja.
www.PodatekVAT.pl - Obrót z zagranicą:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|