Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 30 (893) z dnia 20.10.2015
Wynajem garażu dla pojazdu służbowego - odliczenie VAT
W opodatkowanej działalności gospodarczej wykorzystujemy samochód osobowy. Ponosimy wydatki m.in. na wynajem garażu dla tego pojazdu. Czy od ww. usługi najmu możemy odliczać 50% kwoty VAT, czy 100%? Zaznaczam, że dla ww. pojazdu nie prowadzimy ewidencji przebiegu pojazdu.
Od wydatków na wynajem garażu dla samochodu, o którym mowa w pytaniu, podatnik może odliczać 50% kwoty VAT wykazanej w fakturze. |
Co do zasady, od wydatków na pojazdy samochodowe (m.in. samochody osobowe) podatnicy mogą odliczać 50% kwoty VAT wykazanej w fakturze. 100% odliczenie przysługuje tylko po spełnieniu dodatkowych warunków - m.in. prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu i złożenia do naczelnika urzędu skarbowego informacji VAT-26 o wykorzystywaniu pojazdu wyłącznie do celów firmowych. Te warunki w przedmiotowej sprawie nie są spełnione (w pytaniu wskazano bowiem, że podatnik nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu). Należałoby zatem przyjąć, że pojazd, o którym mowa w pytaniu, służy tzw. celom mieszanym. W konsekwencji, od wydatków na ten pojazd podatnik może odliczać 50% kwoty VAT wykazanej w fakturze (przy założeniu, że w działalności gospodarczej pojazd służy wyłącznie czynnościom opodatkowanym).
Ograniczone odliczenie (do 50% kwoty VAT) należy stosować do wydatków wskazanych w art. 86a ust. 2 ustawy o VAT, czyli do wydatków dotyczących zakupu pojazdu lub jego części składowych, używania pojazdu na podstawie umowy najmu (dzierżawy, leasingu, itp.), zakupu paliwa, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem pojazdów. Co istotne - katalog wydatków związanych z użytkowaniem samochodów jest otwarty. Jak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacjach indywidualnych z 18 lutego 2015 r., nr IPPP1/443-1377/14-2/AP i z 24 lutego 2015 r., nr IPPP1/443-1498/14-2/MP, obejmuje on również wydatki dotyczące wynajmu miejsc parkingowych (przez analogię należałoby przyjąć, że obejmuje także wydatki na wynajem garażu). W pierwszej z ww. interpretacji organ podatkowy wyjaśnił bowiem:
"(...) Parkowanie jest czynnością niewątpliwie związaną z użytkowaniem samochodu, nie ma zatem podstaw, aby przyjąć, że opłaty za parkowanie nie należą do kategorii wydatków wymienionych w art. 86a ust. 2 pkt 1-3 ustawy o VAT (podkreśl. red.). (...)"
Organ podatkowy podkreślił jednak, że powyższe ograniczenie w odliczaniu VAT należy stosować wyłącznie wówczas, gdy miejsce parkingowe jest przypisane dla konkretnego samochodu, od wydatków na który podatnik odlicza 50% kwoty VAT. Jeżeli natomiast miejsca parkingowe nie są związane z konkretnym pojazdem (np. gdy mogą na nich parkować zarówno samochody firmowe podatnika, jak i jego kontrahentów), ww. ograniczenie w odliczaniu VAT nie znajdzie zastosowania. Odnosząc się do najmu miejsc parkingowych związanych z najmem powierzchni biurowej, organ podatkowy wyjaśnił:
"(...) wydatki ponoszone na wynajem miejsc parkingowych w garażu podziemnym, niezwiązanych z konkretnymi pojazdami, ponoszone w konsekwencji wynajmu pomieszczeń biurowych - stanowią koszty ogólne związane pośrednio z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą.
Tym samym, stosownie do art. 86 ustawy o VAT, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia pełnej (bez ograniczeń wynikających z art. 86a ww. ustawy) kwoty podatku naliczonego z tytułu wynajmu miejsc parkingowych, w zakresie, w jakim służą one do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT przez Spółkę. (...)"
W pytaniu jest jednak mowa o wynajmie garażu, który przeznaczony jest wyłącznie do parkowania określonego samochodu. Skoro zatem od wydatków na samochód, który w tym garażu będzie parkowany, podatnik odlicza 50% kwoty VAT, to ograniczone odliczenie powinien stosować także do usługi najmu ww. garażu.
www.PodatekVAT.pl - Samochód w firmie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|