Gazeta Podatkowa nr 89 (1234) z dnia 5.11.2015
Sprzedaż samochodu osobowego w systemie VAT marża
Zakupiłam w dniu 14 czerwca 2011 r. na potrzeby działalności samochód osobowy na fakturę VAT marża. Chcę go teraz sprzedać. Czy mogę sprzedać go na zasadzie marży? Zaznaczam, że samochód nabyłam z myślą o jego późniejszej sprzedaży.
W przypadku podatnika dokonującego dostawy m.in. towarów używanych nabytych uprzednio przez niego w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania VAT jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.
Jednak zgodnie z art. 120 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowanie na zasadach VAT marża dotyczy dostawy towarów używanych, które podatnik nabył m.in. od osoby fizycznej, niebędącej podatnikiem VAT lub od podatnika, jeżeli dostawa tego towaru była opodatkowana na zasadzie marży.
Przez towary używane należy rozumieć ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie.
Zgodnie z definicjami zawartymi w ustawie o VAT, przez kwotę sprzedaży rozumie się całkowitą kwotę, którą podatnik otrzymał lub ma otrzymać z tytułu dostawy towarów od nabywcy lub osoby trzeciej, wliczając w to otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty bezpośrednio związane z tą dostawą, podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze oraz koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi podatnik obciąża nabywcę. Natomiast przez kwotę nabycia rozumie się wszystkie składniki wynagrodzenia, które dostawca towarów otrzymał lub ma otrzymać od podatnika.
Marża od sprzedaży towarów używanych opodatkowana jest według stawki podstawowej, tj. 23%, chyba że towary te są przedmiotem eksportu - wówczas marża opodatkowana jest według stawki 0%.
Tak więc jeżeli omawiany samochód osobowy jest towarem używanym w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy i Czytelniczka nabyła go od czynnego podatnika VAT, ale dostawa była opodatkowana w systemie VAT marża oraz samochód zakupiono w celu dalszej odprzedaży, to przysługuje jej prawo do zastosowania szczególnej procedury VAT marża, przewidzianej w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT.
Warto na koniec dodać, że w sytuacji, gdy sprzedaż towaru poniżej ceny nabycia spowoduje, iż marża będzie kwotą ujemną, to w takim przypadku nie wystąpi podatek należny. Stanowisko to potwierdzają także organy podatkowe. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, w interpretacji indywidualnej z dnia 30 października 2014 r., nr IBPP2/443-778/14/JJ, wyjaśnił że w przypadku, gdy podstawa opodatkowania (marża) równa będzie 0 zł, a kwota podatku należnego przy sprzedaży samochodu także będzie równa 0 zł, to podatnik nie wykazuje w ogóle takiej transakcji w deklaracji VAT.
www.PodatekVAT.pl - Samochód w firmie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|