Gazeta Podatkowa nr 60 (1310) z dnia 28.07.2016
Procedura VAT marża przy sprzedaży samochodów
W 2013 r. na potrzeby działalności zakupiłem samochód. Transakcja ta była zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Obecnie samochód ten zamierzam sprzedać. Czy jest możliwość zastosowania procedury VAT marża przy jego sprzedaży? W porównaniu do 2013 r. przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 zmienił swoje brzmienie. Czy to wpłynie ma możliwość zastosowania tej procedury?
Aby podatnik mógł skorzystać ze szczególnej procedury "VAT marża" towar, będący przedmiotem dostawy, powinien być towarem używanym w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT (Dz. U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.) nabytym w celu dalszej odsprzedaży od sprzedawców określonych w art. 120 ust. 10 tej ustawy.
Jak wynika z tego przepisu, opodatkowanie sprzedaży według szczególnej procedury marży dotyczy towarów uprzednio nabytych m.in. od:
1) osób fizycznych, osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, niebędących podatnikami VAT lub podatnikami podatku od wartości dodanej,
2) podatników zwolnionych przedmiotowo z tytułu dostawy towarów używanych stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy lub podatników zwolnionych podmiotowo z VAT zgodnie z art. 113 ustawy.
Jak wyjaśnił NSA w wyroku z dnia 23 lutego 2011 r., sygn. akt I FSK 286/10, procedura marży ma zastosowanie do sprzedaży towarów używanych wówczas, gdy zostały one nabyte ze zwolnieniem od podatnika, któremu przy ich zakupie nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy dotyczy dostawy towarów używanych, w stosunku do których nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do odliczenia VAT. Zdaniem Sądu art. 120 ust. 4 i ust. 10 pkt 2 ustawy nie pozwala na zastosowanie przez podatnika-pośrednika procedury "VAT-marża", jeżeli nabył on korzystający ze zwolnienia towar używany od sprzedawcy, który przy jego zakupie mógł dokonać odliczenia VAT, nawet jeżeli odliczenie to było tylko częściowe.
Także dyrektywa 2006/112/WE uzależnia możliwość zastosowania szczególnej procedury marży od tego, czy dostawa dla podatnika-pośrednika była dokonywana przez podmiot, który nie miał prawa do odliczenia VAT przy nabyciu sprzedawanych towarów.
Jak wynika z obecnego brzmienia art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Natomiast zgodnie z brzmieniem tego przepisu do końca 2013 r. zwolniona z VAT była dostawa towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przy czym przez towary używane rozumiało się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.
Jak wynika z powyższego, omawiane zwolnienie zarówno w 2013 r., jak i obecne dotyczy co do zasady tylko towarów, w stosunku do których podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Oznacza to, że sprzedaż samochodu zakupionego od podatnika zwolnionego z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy może być opodatkowana na zasadzie marży. Przy czym należy pamiętać, że zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 22 stycznia 2016 r., nr ILPP4/4512-1-367/15-6/IL) jest to możliwe pod warunkiem, że samochód był kupiony w celu odsprzedaży.
www.PodatekVAT.pl - Samochód w firmie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|