Poradnik VAT nr 20 (428) z dnia 20.10.2016
Sprzedaż samochodu przez rolnika będącego czynnym podatnikiem VAT
Rolnik (czynny podatnik VAT) zamierza sprzedać samochód osobowy osobie nieprowadzącej działalności gospodarczej. Pojazd był używany w prowadzonym gospodarstwie i rolnik odliczał VAT z faktur za paliwo i części zamienne. Czy sprzedaż tego samochodu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?
Podmiot, który dokonuje dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczy usługi rolnicze może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, posługując się statusem "rolnika ryczałtowego" - zgodnie z art. 2 pkt 19 tej ustawy. Rolnikami ryczałtowymi nie mogą być jednak podatnicy zobowiązani na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Nie ma przeszkód prawnych, aby działalność rolnicza była rozliczana na zasadach ogólnych wynikających z ustawy o VAT. Wybierając status czynnego podatnika VAT rolnik zobowiązany jest do wypełnienia wszystkich ustawowych obowiązków dotyczących czynnych podatników, czyli rejestracji dla potrzeb tego podatku, prowadzenia ewidencji wymaganych przepisami ustawy, w tym ewidencji sprzedaży i zakupu oraz składania deklaracji podatkowych i rozliczania podatku.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu rolnik jest czynnym podatnikiem VAT, w związku z czym prowadzona przez niego działalność objęta jest podatkiem VAT na ogólnych zasadach. Przy sprzedaży samochodu wykorzystywanego w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej nie ma zatem znaczenia, że jest to działalność rolnicza.
Sprzedaż samochodu wykorzystywanego do działalności opodatkowanej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT bez względu na to czy i ewentualnie jaką część podatku naliczonego przy jego nabyciu podatnik odliczył. Nawet gdy przedsiębiorca nie miał prawa do odliczenia podatku VAT przy nabyciu samochodu wykorzystywanego do działalności opodatkowanej, musi jego sprzedaż opodatkować podatkiem VAT.
Zwolnienie z VAT tego rodzaju sprzedaży byłoby możliwe wyłącznie w sytuacji przewidzianej w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, czyli w przypadku dostawy towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do odliczenia VAT. Jednym z warunków skorzystania z tego zwolnienia jest zatem wykorzystywanie składnika majątku do czynności zwolnionych z VAT.
W pytaniu wskazano, że pojazd samochodowy wykorzystywany był przez podatnika na potrzeby działalności opodatkowanej VAT. Zatem jego sprzedaż nie może korzystać ze zwolnienia z VAT, o którym mowa w powołanym wyżej przepisie i podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
www.PodatekVAT.pl - Samochód w firmie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|