Poradnik VAT nr 14 (446) z dnia 20.07.2017
Wycofanie z firmy samochodu zakupionego od osoby fizycznej
W 2015 r. kupiłem samochód osobowy od osoby fizycznej (nie odliczyłem podatku VAT). Następnie pojazd ten wprowadziłem do ewidencji środków trwałych firmy. W lipcu 2017 r. chciałbym wycofać samochód i przekazać na potrzeby osobiste a następnie sprzedać. Czy muszę przy wycofaniu naliczyć podatek VAT?
Problem rozliczenia podatku VAT przy wycofaniu samochodu osobowego z działalności gospodarczej oraz jego przekazania na cele osobiste podatnika reguluje art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu opodatkowaniu podatkiem VAT, oprócz odpłatnej dostawy towarów podlega także nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, a w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne darowizny. Należy jednak pamiętać, że wymienione czynności podlegają opodatkowaniu, pod warunkiem że podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Z pytania wynika, że podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego w momencie zakupu pojazdu, ponieważ nabył go od osoby fizycznej na podstawie umowy kupna.
Sam brak prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodu nie jest wystarczającą przesłanką do uznania czynności nieodpłatnego przekazania za czynność niepodlegającą opodatkowaniu. Przekazanie na cele osobiste samochodu, w którym wymieniono części składowe, przy nabyciu których podatnikowi przysługiwało częściowe lub całkowite prawo do odliczenia i które spowodowały trwały wzrost wartości samochodu stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu.
W świetle powyższego, należy stwierdzić, że przekazanie samochodu na cele osobiste, w stosunku do którego podatnikowi nie przysługiwało przy jego nabyciu prawo do odliczenia w całości lub w części podatku naliczonego (przy założeniu, że w samochodzie tym nie wymieniono części składowych), nie stanowi czynności opodatkowanej VAT.
Odnosząc się natomiast do kwestii sprzedaży samochodu już po jego wycofaniu z działalności gospodarczej, należy stwierdzić, iż w takim przypadku Czytelnik w momencie dokonania tej czynności nie działa już w charakterze podatnika, ponieważ sprzedaje składnik swojego majątku prywatnego. Tym samym sprzedaż samochodu stanowiącego majątek prywatny podatnika stanowi zwykłe wykonywanie prawa własności, niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.
Reasumując
Wycofanie samochodu kupionego bez VAT (od osoby fizycznej) z działalności na potrzeby osobiste podatnika nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Późniejsza sprzedaż tego samochodu również nie podlega opodatkowaniu, ponieważ jest to sprzedaż składnika majątku prywatnego. |
www.PodatekVAT.pl - Samochód w firmie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|