Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 17 (772) z dnia 10.06.2012
Jak opodatkować sprzedaż samochodu na złom?
Dla celów działalności gospodarczej wykorzystujemy samochód osobowy (środek trwały). Samochód ten kupiliśmy kilka lat temu od osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej, na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Obecnie samochód ten zamierzamy sprzedać na złom. Jak opodatkować tę sprzedaż?
Ponieważ przy nabyciu samochodu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, sprzedaż będzie zwolniona z VAT, jeżeli podatnik użytkował go przynajmniej pół roku od zakupu. |
W celu ustalenia prawidłowej stawki VAT na sprzedawany na złom samochód w pierwszej kolejności trzeba ustalić, co jest przedmiotem sprzedaży - samochód czy złom (a dokładnie - towar wymieniony w załączniku nr 11 do ustawy o VAT). W tej kwestii pomocne może być wyjaśnienie dokonane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 7 września 2011 r., nr IPPP2/443-580/11-6/MM, w której uznano, że jeżeli przedmiotem sprzedaży są części i zespoły pochodzące z demontażu pojazdów oraz nabywanych pojazdów samochodowych wycofanych z eksploatacji zawierających płyny, sklasyfikowane w PKWiU 45.32.29.0 oraz 38.12.26.0, zastosowanie znajdzie ogólna zasada w VAT, czyli podatek powinien rozliczyć sprzedawca. Towary te bowiem nie zostały wymienione w żadnej z pozycji załącznika nr 11 do ustawy o VAT. Towarów tych w myśl obowiązujących przepisów nie można zatem uznać za złom. W konsekwencji ich sprzedaż powinna być opodatkowana przez sprzedawcę według zasad ogólnych.
Przypominamy jednak, że opodatkowanie sprzedaży samochodu według zasad ogólnych nie oznacza automatycznie, że od tej transakcji trzeba wykazać kwotę podatku. Sprzedaż samochodu osobowego, przy nabyciu którego nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, lub przysługiwało, lecz w ograniczonym zakresie (60% kwoty podatku, nie więcej niż 6.000 zł), jest zwolniona z VAT, jeżeli okres używania przez podatnika dokonującego dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (tj. od zakupu, wykupu z leasingu, itp.). Są to bowiem towary używane - w myśl art. 43 ust. 2 ustawy o VAT - i ich sprzedaż jest zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT (lub § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie VAT).
Natomiast jeżeli przedmiotem sprzedaży są karoserie samochodowe, pojazdy samochodowe wycofane z eksploatacji niezawierające płynów, frakcje metalowe uzyskiwane poprzez rozdrabnianie na strzępiarce karoserii, sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 38.11.58.0, zastosowanie znajdzie mechanizm odwrotnego obciążenia. Są to bowiem towary wymienione pod poz. 6 załącznika nr 11 i na mocy art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, podatnikiem z tytułu tej transakcji jest nabywca (jeżeli nabywcą jest podatnik, sprzedawcą - czynny podatnik VAT, a sprzedaż nie jest zwolniona z VAT jako towar używany). Rozliczenie VAT przez nabywcę oznacza, że powinien on wykazać zarówno VAT należny, jak i naliczony (jeżeli zakup związany jest z wykonywaniem czynności opodatkowanych), wystawiając w tym celu fakturę wewnętrzną.
Uwaga! Jeżeli sprzedaż jest zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT (jako towar używany), obowiązek rozliczenia VAT nie przechodzi na nabywcę, nawet jeżeli przedmiotem sprzedaży jest złom (nie ma tu zastosowania mechanizm odwrotnego obciążenia). W tym przypadku VAT powinien rozliczyć sprzedawca, stosując do transakcji zwolnienie z VAT.
Zatem skoro w przedmiotowej sprawie podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT od zakupu samochodu (zakup był dokonany na podstawie umowy kupna-sprzedaży) i upłynął już 6-miesięczny okres używania tego samochodu przez podatnika, sprzedaż będzie zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.
www.PodatekVAT.pl - Samochód w firmie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|