Poradnik VAT nr 11 (347) z dnia 10.06.2013
Nabycie samochodu sprowadzonego wcześniej z UE
Spółka zmierza kupić od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej samochód osobowy sprowadzony przez nią z UE w październiku 2012 r. Czy ciąży na nas obowiązek uiszczenia podatku VAT w związku z tą transakcją? Czy jest to WNT?
Definicję wewnątrzwspólnotowego nabycia odnajdujemy w art. 9 ust. 1 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu przez podlegające opodatkowaniu wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
Z wewnątrzwspólnotowym nabyciem mamy do czynienia, gdy:
1) nabywcą towarów jest:
a) podatnik polskiego podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, lub podatnik podatku od wartości dodanej (podatnik unijny), a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,
b) osoba prawna niebędąca podatnikiem,
2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem podatku VAT lub podatku od wartości dodanej.
Aby więc uznać, że mamy do czynienia z WNT, towary w związku z realizowana umową sprzedaży powinny być transportowane z terytorium jednego państwa UE na terytorium innego państwa. Ponadto dostawca powinien być podatnikiem VAT lub podatku od wartości dodanej.
Z treści pytania wynika, że Czytelnik dokonał od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej zakupu samochodu osobowego. Samochód w chwili finalizowania transakcji znajdował się w Polsce dlatego należy uznać, że była to transakcja krajowa. Sprzedawca - z uwagi na to, że nie prowadzi działalności gospodarczej - udokumentuje dostawę umową kupna - sprzedaży a czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
www.PodatekVAT.pl - Samochód w firmie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|