Gazeta Podatkowa nr 57 (1098) z dnia 17.07.2014
Powstanie obowiązku podatkowego przy sprzedaży samochodów osobowych
Wystawienie faktury dokumentującej sprzedaż samochodów potwierdza zawarcie umowy sprzedaży, co należy rozumieć jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 21 maja 2014 r., nr ILPP1/443-136/14-4/MK.
Dealer samochodów we wniosku o interpretację wskazał, że będzie zawierał z nabywcami umowy sprzedaży samochodów. Następnie będzie miało miejsce:
- wystawienie faktury oraz wydanie faktury i karty pojazdu nabywcy,
- rejestracja pojazdu przez nabywcę w urzędzie komunikacji; jako właściciel w dowodzie rejestracyjnym wskazywany będzie nabywca,
- zapłata za samochód oraz wydanie pojazdu nabywcy.
W związku z tym zapytał, kiedy przy sprzedaży samochodów osobowych powstaje obowiązek podatkowy w VAT.
Jak wyjaśnił organ podatkowy, zgodnie z zasadą ogólną obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.
Dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumiana jest przez ustawodawcę jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W określeniu "jak właściciel" zawiera się możliwość uznania za dostawę faktycznego przeniesienia władztwa nad rzeczą. W rozumieniu ustawy o VAT "dostawa" oznacza wszelkiego rodzaju rozporządzanie towarem (sprzedaż, zamianę, darowiznę, oraz każdą inną transakcję, która w aspekcie ekonomicznym będzie prowadziła do podobnego rezultatu).
Oznacza to więc, że na gruncie przedmiotowego przepisu kluczowym elementem jest przeniesienie praktycznej kontroli nad rzeczą i możliwości dysponowania nią.
Z konstrukcji podatku VAT wynika, że podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego.
Obecnie przepisy ustawy o VAT nie sprzeciwiają się wystawieniu faktury przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi oraz otrzymaniem zapłaty (całości lub części). Należy mieć jednakże na względzie, że wystawienie faktury nie może nastąpić wcześniej niż 30 dni przed ww. czynnościami.
Zatem w omawianej sytuacji, skoro wystawienie faktury daje nabywcy możliwość zarejestrowania samochodu, tym samym daje kupującemu prawo do dysponowania tym towarem jak właściciel, to w konsekwencji dzień wystawienia faktury będzie dniem dokonania dostawy, w którym powstanie obowiązek podatkowy.
Zatem w stanie faktycznym przedstawionym przez podatnika wystawienie faktury jest dokonaniem dostawy towaru, w związku z tym stanowi moment powstania obowiązku podatkowego w rozumieniu art. 19a ust. 1 ustawy o VAT.
www.PodatekVAT.pl - Samochód w firmie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|