Gazeta Podatkowa nr 14 (1264) z dnia 18.02.2016
Możliwość rezygnacji ze zwolnienia z VAT
Prowadzę działalność gospodarczą i korzystam ze zwolnienia z VAT (ze względu na wysokość sprzedaży). Planuję kilka inwestycji, w tym zakup lokalu handlowego od podatnika VAT. Czy w tej sytuacji mogę zrezygnować ze zwolnienia z VAT?
Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Natomiast podatnicy, którzy rozpoczynają w ciągu roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu VAT, mogą korzystać ze zwolnienia, jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 150.000 zł.
Podatnicy zwolnieni z VAT mogą zrezygnować z omawianego zwolnienia. Przewiduje to art. 113 ust. 4 ustawy o VAT. Jest to możliwe pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia. W przypadku podatników, którzy rozpoczynają działalność w trakcie roku podatkowego, zawiadomienie musi nastąpić przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.
Zatem Czytelnik, pomimo iż nie przekroczył limitu obrotów uprawniających do zwolnienia z VAT, może dobrowolnie ze zwolnienia tego zrezygnować i stać się czynnym podatnikiem rozliczającym podatek VAT.
Kalkulator limitu uprawniającego do zwolnienia z VAT dostępny jest w serwisie: www.kalkulatory.gofin.pl.
Warto zwrócić uwagę, że podatnik zwolniony z VAT nie może korzystać z prawa do odliczania podatku naliczonego od dokonywanych zakupów towarów i usług w związku z prowadzoną działalnością. Oznacza to, że rezygnacja ze zwolnienia z podatku VAT będzie korzystna dla Czytelnika z uwagi na planowane inwestycje, które będą uprawniały do odliczania VAT naliczonego.
Podatnik zamierzający zrezygnować ze zwolnienia z VAT zawiadomienie w tej sprawie składa na druku VAT-R, który jest zgłoszeniem rejestracyjnym w zakresie podatku od towarów i usług. W formularzu tym należy zaznaczyć poz. 33 i 38 w części C.1 informujące o rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT.
www.PodatekVAT.pl - Zwolnienia z VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|