Poradnik VAT nr 10 (418) z dnia 20.05.2016
Czy biuro projektowe może korzystać ze zwolnienia z VAT?
Czy świadcząc usługi w zakresie specjalistycznego projektowania (sklasyfikowane w PKWiU 74.10) mogę korzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na niewielkie obroty?
Zwolnienie z podatku VAT o charakterze podmiotowym przysługuje podatnikom w odniesieniu do sprzedaży nieprzekraczającej łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. W art. 113 ust. 1 ustawy o VAT wskazano, iż do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Zgodnie z art. 113 ust. 5 ustawy, jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku przekroczy ww. limit, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono ten limit.
Z kolei w przepisie art. 113 ust. 13 ustawy ustawodawca wymienił czynności, których wykonywanie nie pozwala na korzystanie przez podatnika ze zwolnienia podmiotowego.
Mowa tu jest usługach prawniczych oraz w zakresie doradztwa z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego. Niestety, ustawa o VAT oraz przepisy wykonawcze do niej nie definiują pojęcia "doradztwa".
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 6 listopada 2015 r., nr ITPP2/4512-905/15/KK wskazał, iż wobec braku w ustawie definicji doradztwa należy posłużyć się znaczeniem językowym.
W internetowym "Słowniku języka polskiego PWN" (www.sjp.pwn.pl), "doradca" - to ten, "kto udziela porad". Natomiast "doradzać", oznacza "udzielić porady, wskazać sposób postępowania w jakiejś sprawie". Określenie "doradztwo" obejmować może szereg usług doradczych, np.: podatkowych, prawnych, finansowych, technicznych, inżynierskich.
Ponadto, jak podkreślił organ podatkowy w ww. wyjaśnieniu: "(...) w treści art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. a), lit. b) nie został wskazany symbol PKWiU, odnoszący się wprost do konkretnych usług prawniczych czy doradczych. Zatem najistotniejszym w przedmiotowej sprawie jest charakter wykonywanych czynności. Należy wskazać, że porada czy opinia nie musi mieć charakteru odrębnego pisemnego dokumentu, bowiem już samo wykonywanie czynności, których istotą jest doradztwo, decyduje o wyłączeniu tych czynności ze zwolnienia podmiotowego. (...)"
Reasumując
Jeśli podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy wyłącznie usługi w zakresie specjalistycznego projektowania i czynności te nie mają w jakimkolwiek stopniu charakteru usług doradczych, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT, to może on korzystać ze zwolnienia z VAT. |
Podobne stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w ww. interpretacji oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie interpretacjach indywidualnych z 13 kwietnia 2015 r., nr IPPP2/4512-122/15-2/MT oraz z 4 maja 2015 r., nr IPPP2/4512-113/15-2/IZ.
www.PodatekVAT.pl - Zwolnienia z VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|