Gazeta Podatkowa nr 84 (1334) z dnia 20.10.2016
Usługi likwidacji szkód są zwolnione z VAT
Usługi likwidacji szkód stanowią część usługi ubezpieczeniowej, jako niezbędny, specyficzny i istotny element do właściwego jej wykonania, wpisujący się w ciąg czynności, które - z perspektywy klienta - są postrzegane jako fragment świadczonej przez zakład ubezpieczeń usługi ubezpieczeniowej. W związku z tym są zwolnione z VAT.
STAN FAKTYCZNY:
Spółka we wniosku o interpretację wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której zawarła umowę o współpracy w zakresie likwidacji szkód komunikacyjnych z podmiotem świadczącym usługi na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych. Oznacza to, że jest podwykonawcą usług świadczonych przez podmiot wykonujący usługi bezpośrednio na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych. W ramach usługi likwidacji szkód do jej obowiązków należy m.in. przyjmowanie zgłoszeń i uzyskanie wszelkich niezbędnych danych dotyczących likwidacji szkody, nagranie i archiwizacja zgłoszenia szkody, przekazanie do podmiotu świadczącego usługi bezpośrednio na rzecz ubezpieczyciela danych, o których mowa, poinformowanie ubezpieczającego o zgłoszeniu szkody z jego polisy autocasco, organizacja procesu naprawy, zgromadzenie dokumentów niezbędnych do likwidacji szkody. Zdaniem spółki usługi objęte te są zwolnieniem od podatku VAT.
Spółka podkreśliła, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych. Zwolnione są też usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji.
Organ podatkowy uznał stanowisko to za nieprawidłowe. Stanął bowiem na stanowisku, że wskazane powyżej czynności wykonywane przez podatnika nie mogą korzystać ze zwolnienia od podatku przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 37, jak i w art. 43 ust. 13 ustawy o VAT. Podatnik złożył skargę do WSA.
SĄD ORZEKŁ:
WSA uchylił interpretację organu podatkowego. Sąd przyjął, że opisane we wniosku o interpretację usługi likwidacji szkód stanowią część usługi ubezpieczeniowej, jako niezbędny, specyficzny i istotny element do właściwego jej wykonania, wpisujący się w ciąg czynności, które, z perspektywy klienta, są postrzegane jako fragment świadczonej przez zakład ubezpieczeń usługi ubezpieczeniowej. Przeprowadzenie procesu likwidacyjnego jest bowiem obowiązkiem ubezpieczyciela, stanowiąc jedno ze świadczeń, do jakich jest on zobowiązany w ramach stosunku ubezpieczenia. Nie może być zatem wątpliwości, że wskazane usługi likwidacji szkody są właściwe dla usługi ubezpieczeniowej w rozumieniu art. 43 ust. 13 ustawy o VAT.
WSA podkreślił przy tym, że art. 43 ust. 13 ustawy o VAT przewidując zwolnienie z VAT dla usługi stanowiącej element usługi ubezpieczeniowej, nie precyzował jego zakresu podmiotowego. Należy zatem uznać, że przepis ten dotyczy usług opartych na podwykonawstwie czy outsourcingu wykonywanych przez podmioty trzecie na rzecz podmiotów ubezpieczających. Przyjęcie bowiem, że wspomniany przepis dotyczy jedynie ubezpieczycieli, czyniłoby jego wprowadzenie bezprzedmiotowym i pozostawałoby w sprzeczności z założeniem o racjonalnym ustawodawcy.
(wyrok WSA w Gdańsku z dnia 2 sierpnia 2016 r., sygn. akt I SA/Gd 1683/15 - orzeczenie nieprawomocne)
www.PodatekVAT.pl - Zwolnienia z VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|