Poradnik VAT nr 13 (301) z dnia 10.07.2011
Pakiety medyczne finansowane częściowo przez pracodawcę
Spółka wykupiła pakiety medyczne dla swoich pracowników i członków ich rodzin. Pracownik ponosi symboliczną opłatę, a resztę pokrywa pracodawca. Czy pakiety te są zwolnione z VAT, czy też czynność tę należy opodatkować? Czy należy wystawić fakturę na pracownika?
Obecnie dość powszechna jest praktyka, że firmy oferują swoim pracownikom oraz członkom ich rodzin różnego rodzaju abonamenty medyczne, które pozwalają bezpłatnie korzystać z opieki lekarskiej.
Pracodawcy albo w całości sami finansują pakiety medyczne dla pracowników albo też częściowo obciążają pracowników kosztami ich zakupu.
Zasady opodatkowania VAT pakietów medycznych - na mocy zmian w ustawie o VAT wprowadzonych od 1 kwietnia 2011 r. - są jednoznaczne. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy o VAT, korzystają one ze zwolnienia z VAT, niezależnie od tego, czy są przez pracodawcę finansowane w całości, czy w części. Powołany przepis wskazuje bowiem, że zwolnione z VAT jest świadczenie usług medycznych, jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatnika we własnym imieniu ale na rzecz osoby trzeciej, czyli np. na rzecz pracowników.
Omawiając zagadnienie częściowego finansowania przez pracodawcę pakietów medycznych dla pracowników, należy zwrócić uwagę na przepis art. 8 ust. 2a ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. W przypadku pakietów medycznych, gdzie pracodawca, działając we własnym imieniu, ale na rzecz pracownika (osoby trzeciej) nabywa usługę medyczną, dochodzi do refakturowania nabytej usługi przez pracodawcę. Pracodawca jest wówczas traktowany jak podmiot, który sam wyświadczył odpłatną usługę medyczną.
Nie jest przy tym istotne, że podatnik refakturujący usługi nie legitymuje się statusem zakładu opieki zdrowotnej.
Warto dodać, że w przypadku refakturowania kosztów pakietów medycznych na pracownika, pracodawca nie ma obowiązku wystawienia faktury VAT (chyba że faktury takiej zażąda pracownik).
www.PodatekVAT.pl - Zwolnienia z VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|