Gazeta Podatkowa nr 30 (1384) z dnia 13.04.2017
Warunki powrotu do zwolnienia z VAT
W lutym 2016 r. zarejestrowałam się na VAT. Obecnie chciałabym zrezygnować z VAT. Wiem, że w tym celu trzeba wysłać aktualizację VAT-R zaznaczając m.in. pkt 30 w części C.1 tego formularza. Nadmieniam, że w 2016 r. nie przekroczyłam limitu zwolnienia z VAT. Czy w 2017 r. mogę zrezygnować z VAT? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1051197)
NIE. Podatnik, który wybrał opodatkowanie VAT prowadzonej działalności gospodarczej, ma możliwość powrotu do zwolnienia z VAT ze względu na wysokość osiąganych obrotów (200.000 zł). Przewiduje to art. 113 ust. 11 ustawy o VAT (Dz. U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.).
Z przepisu tego wynika, że podatnik, który utracił prawo do zwolnienia sprzedaży od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może, nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z niego, ponownie skorzystać ze zwolnienia z VAT.
Trzeba pamiętać, że niektórzy podatnicy - ze względu na rodzaj wykonywanych czynności - nie mogą korzystać z omawianego zwolnienia. Katalog tych czynności został określony w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. Ze zwolnienia tego korzystać nie mogą m.in. podatnicy dokonujący dostaw terenów budowlanych, nowych środków transportu, a także świadczący usługi prawnicze, w zakresie doradztwa (z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego) oraz jubilerskie.
Zatem powrót do zwolnienia z VAT możliwy jest wówczas, gdy:
- wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 200.000 zł, oraz
- podatnik nie wykonuje czynności określonych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT.
Podatnik, który chce powrócić do zwolnienia z VAT, musi dopełnić określonych formalności. Mianowicie ma obowiązek złożenia formularza VAT-R (aktualizacja) w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpi zmiana. W części C.1. formularza, należy zaznaczyć poz. 30 "Podatnik będzie korzystał (korzysta) ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy", natomiast w poz. 38 podać datę (dzień, miesiąc i rok), od której podatnik będzie korzystał ze zwolnienia.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu uczestniczka forum, po spełnieniu warunków ustawowych, będzie mogła powrócić do zwolnienia z VAT, ale nie w 2017 r. Ponownie skorzystać ze zwolnienia z VAT będzie bowiem mogła nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym zrezygnowała ze zwolnienia, tj. od stycznia 2018 r.
www.PodatekVAT.pl - Zwolnienia z VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|