Gazeta Podatkowa nr 55 (1409) z dnia 10.07.2017
Utrata prawa do zwolnienia z VAT
Jestem podatnikiem zwolnionym z VAT podmiotowo. Czy utracę prawo do tego zwolnienia w sytuacji gdy zacznę handlować komputerami i częściami do nich?
Ze zwolnienia podmiotowego z VAT mogą korzystać podatnicy, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku, a także czynności wymienionych w art. 113 ust. 2 ustawy o VAT, m.in. WDT.
Zgodnie z art. 113 ust. 5 ustawy o VAT, jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku przekroczy wskazany limit, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono ten limit.
Natomiast w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT wymieniono czynności, których wykonywanie nie pozwala na korzystanie przez podatnika ze zwolnienia podmiotowego. W myśl tego przepisu zwolnienia podmiotowego nie stosuje się m.in. do podatników dokonujących dostawy towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0), wyrobów tytoniowych a także samochodów osobowych, innych niż nowe środki transportu, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji. Zwolnienia tego nie stosuje się też do podatników świadczących usługi prawnicze oraz w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego oraz usługi jubilerskie.
Wśród czynności wyłączających możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT nie wymienia się dostawy części komputerowych czy komputerów. W związku z czym rozpoczęcie sprzedaży tych towarów nie pozbawi podatnika prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT.
www.PodatekVAT.pl - Zwolnienia z VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|