Gazeta Podatkowa nr 84 (916) z dnia 18.10.2012
Wprowadzenie do sprzedaży piwa a zwolnienie podmiotowe z VAT
Zamierzam otworzyć mały sklep, w którym będę prowadzić sprzedaż piwa. Czy muszę być podatnikiem VAT?
Zwalnia się od podatku VAT podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Natomiast podatnicy rozpoczynający wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu VAT w trakcie roku podatkowego, zwolnieni są z tego podatku, jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 150.000 zł. Wynika to z art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy o VAT.
Do wyliczenia kwoty obrotu uprawniającej do zwolnienia przyjmuje się łączną wartość sprzedaży opodatkowanej netto (bez podatku VAT).
Podatnicy, którzy chcieliby skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, muszą mieć na uwadze, iż ustawodawca wyłączył z tego prawa podmioty dokonujące sprzedaży wyrobów i usług wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. Jak wynika z tego przepisu, ze zwolnienia podmiotowego z VAT nie mogą korzystać m.in. podatnicy dokonujący dostaw towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0) i wyrobów tytoniowych w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym.
Wyrobami akcyzowymi są m.in. napoje alkoholowe oraz określone w załączniku nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 r. nr 108, poz. 626 ze zm.). Pod pozycją nr 13 tego załącznika wymienione zostało piwo otrzymywane ze słodu. Oznacza to, że bez względu na wysokość osiągniętych obrotów Czytelnik jest obowiązany do rejestracji jako czynny podatnik VAT.
www.PodatekVAT.pl - Zwolnienia z VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|