Poradnik VAT nr 7 (343) z dnia 10.04.2013
Sprzedaż kosmetyków a prawo do zwolnienia z VAT
Prowadzę gabinet kosmetyczny i korzystam ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Czy rozpoczęcie sprzedaży kosmetyków spowoduje, że utracę prawo do korzystania ze zwolnienia ze względu na niskie obroty?
Z prawa do zwolnienia z VAT wyłączeni zostali podatnicy dokonujący m.in. dostawy towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0) i wyrobów tytoniowych w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym. Wynika to z art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b) ustawy o VAT.
Warto przypomnieć, iż przepis ten w tym brzmieniu obowiązuje od 1 marca 2009 r. Zmiana ta wprowadzona została w związku z wejściem w życie od 1 marca 2009 r. nowej ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 r. nr 108, poz. 626 ze zm.), zgodnie z którą wyroby kosmetyczne (między innymi również perfumy oraz wody toaletowe) nie są objęte podatkiem akcyzowym.
W myśl obowiązującej od 1 stycznia 2013 r. definicji określonej w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, wyroby akcyzowe, to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe oraz susz tytoniowy, określone w załączniku nr 1 do tej ustawy.
Zatem w sytuacji przedstawionej w pytaniu sprzedaż kosmetyków nie wyklucza możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT.
www.PodatekVAT.pl - Zwolnienia z VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|