Gazeta Podatkowa nr 99 (1036) z dnia 12.12.2013
Skutki zakupu stali przez podatnika zwolnionego z VAT
Korzystam ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Zakupiłem materiał - profil stalowy (PKWiU 24.33.11.0) do wykonania usługi. Sprzedawca wystawił fakturę zawierającą informację "odwrotne obciążenie". Jak powinienem rozliczyć podatek VAT?
Jak wynika z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, podatnikami podatku VAT są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT (czyli m.in. profile stalowe).
Przy czym, aby to nabywca rozliczał VAT od dostawy tych towarów, spełnione muszą być łącznie następujące warunki:
a) dokonującym dostawy towarów jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,
b) nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15,
c) dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 (dotyczy towarów używanych).
W sytuacji gdy nabywcą jest podatnik zwolniony podmiotowo z VAT, dostawca jest czynnym podatnikiem VAT, a przedmiotem nabycia jest towar wymieniony w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, wówczas w odniesieniu do tej transakcji nabywca staje się podatnikiem VAT zobowiązanym do rozliczenia VAT należnego. Jak bowiem wynika z art. 113 ust. 13 ustawy o VAT, zwolnień ze względu na obroty nie stosuje się m.in. do dostaw towarów, dla których podatnikiem jest nabywca.
W omawianej sytuacji Czytelnik (zwolniony podmiotowo z VAT) zobowiązany jest do rozliczenia VAT należnego z tytułu tego zakupu w deklaracji VAT-9M. Składa się ją w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. W formularzu tym trzeba wykazać tylko podatek należny od dokonanej transakcji, który należy wpłacić do urzędu skarbowego w tym samym terminie.
Przykład W listopadzie 2013 r. spółka X dokonała sprzedaży profili (PKWiU 24.33.11.0) na rzecz Adama J. za kwotę 2.000 zł. Transakcja została potwierdzona fakturą oznaczoną wyrazami "odwrotne obciążenie". Adam J. korzystający ze zwolnienia podmiotowego z VAT, w terminie do 27 grudnia 2013 r. zobowiązany jest do złożenia deklaracji VAT-9M i odprowadzenia kwoty 460 zł jako VAT należnego od dokonanego zakupu. W stosunku do tej czynności stał się on bowiem podatnikiem. Przy czym nie musi rejestrować się jako czynny podatnik VAT. |
www.PodatekVAT.pl - Zwolnienia z VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|