Poradnik VAT nr 2 (362) z dnia 20.01.2014
Jak wyliczyć wartość sprzedaży uprawniającą do zwolnienia z VAT?
Nasza firma prowadzi działalność m.in. w zakresie udzielania kredytów. Korzystamy przy tym ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT. Czy usługi udzielania kredytów wliczane są do limitu obrotów uprawniającego do zwolnienia z opodatkowania?
Limit obrotów uprawniający do zwolnienia z VAT wynosi 150.000 zł rocznie (u podatników rozpoczynających wykonywanie czynności opodatkowanych ww. limit należy określić w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym). Zatem podatnik, dotychczas korzystający ze zwolnienia z VAT, u którego obroty w 2014 r. nie przekroczą ww. limitu, może nadal korzystać ze zwolnienia.
Do końca 2013 r. ustalając, czy limit ten został przekroczony, nie należało brać pod uwagę kwoty podatku, transakcji zwolnionych z VAT oraz sprzedaży środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Od 1 stycznia 2014 r. zakres czynności, które nie są uwzględniane przy ustalaniu limitu zwolnienia z VAT, uległ pewnej zmianie. Nadal nie uwzględnia się podatku oraz odpłatnej sprzedaży środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Dodatkowo, do ww. limitu nie wlicza się także wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju.
Natomiast transakcje zwolnione z VAT nadal - co do zasady - nie są wliczane do limitu zwolnienia z VAT, ale z pewnymi wyjątkami, które dotyczą:
a) transakcji związanych z nieruchomościami,
b) usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41 (transakcje dotyczące walut, usługi zarządzania funduszami inwestycyjnymi, udzielania kredytów i pożyczek, itp.),
c) usług ubezpieczeniowych
- jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych.
Niestety, żadne przepisy nie precyzują, kiedy czynność ma charakter pomocniczy. Dotychczas ustawa o VAT nie posługiwała się pojęciem transakcji "pomocniczych", lecz "sporadycznych" (w przepisach dotyczących ustalania wskaźnika proporcji), przy czym pojęcia te w orzecznictwie sądowym stosowane były zamiennie. Zatem można przyjąć, że przy ustalaniu, czy daną transakcję można uznać za "pomocniczą", trzeba uwzględnić nie tyle ilość zawartych transakcji, czy ich wartość, ale całokształt wykonywanych przez podatnika czynności - w tym sposób zaangażowania majątku podatnika. Należy jednak liczyć się z tym, że fiskus może mieć odmienne stanowisko w tym względzie, dlatego warto zwrócić się do organu podatkowego z wnioskiem o dokonanie indywidualnej oceny sytuacji.
Jeśli Czytelnik może z całą pewnością stwierdzić, że usługi udzielania kredytów nie stanowią dla niego czynności pomocniczych, to powinien uwzględnić je w limicie sprzedaży uprawniającym go do zwolnienia z opodatkowania.
www.PodatekVAT.pl - Zwolnienia z VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|