Gazeta Podatkowa nr 40 (1081) z dnia 19.05.2014
Podpisywanie e-deklaracji przez biuro rachunkowe nie pozbawia zwolnienia z VAT
Prowadzę biuro rachunkowe na podstawie certyfikatu księgowego. Wybrałam zwolnienie z VAT. Usługi te polegają m.in. na prowadzeniu ksiąg przychodów i rozchodów, sporządzaniu niezbędnych deklaracji podatkowych. Nie udzielam porad w zakresie doradztwa podatkowego, nie podpisuję też w imieniu klientów deklaracji VAT i zeznań podatkowych. W związku z tym, że chciałabym przekazywać deklaracje za pośrednictwem internetu, muszę mieć udzielone pełnomocnictwo przez klientów, wtedy e-deklaracje będę podpisywać swoim podpisem elektronicznym. Czy z uwagi na to mogę utracić prawo do korzystania ze zwolnienia z VAT?
Jak wskazano w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zwalnia się z VAT sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim (jak i obecnym) roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Jednak ze zwolnienia tego nie mogą korzystać podatnicy świadczący usługi w zakresie doradztwa (z wyjątkami, które nie mają tutaj znaczenia).
Zakres doradztwa podatkowego uregulowany jest w ustawie o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 2011 r. nr 41, poz. 213). Natomiast usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, polegającą na świadczeniu usług w zakresie czynności, o których mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2-6 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.), tj. m.in. prowadzenia na podstawie dowodów księgowych ksiąg rachunkowych. Tak wynika z art. 76a ust. 1 ustawy o rachunkowości.
Przedsiębiorcy wykonujący taką działalność są również uprawnieni do wykonywania niektórych czynności doradztwa podatkowego wymienionych w art. 76a ust. 2 ustawy o rachunkowości, tj. obejmujących:
1) prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie,
2) sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im w tym pomocy
- w zakresie określonym odrębnymi przepisami.
Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych mogą wykonywać m.in. przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, jeżeli są uprawnieni do wykonywania tych usług.
Większość organów podatkowych przyznaje prawo do korzystania ze zwolnienia z VAT z uwagi na wysokość obrotów biurom rachunkowym, jeżeli nie świadczą one usług doradczych.
Problem może powstawać w sytuacji, gdy osoba prowadząca biuro podpisuje w imieniu klienta deklaracje podatkowe. Deklaracje podatkowe składane w formie elektronicznej może w imieniu podatnika (płatnika) podpisywać pełnomocnik. Pełnomocnictwa w tym zakresie udziela się konkretnej osobie, np. właścicielowi lub pracownikowi biura rachunkowego, która dysponuje bezpiecznym e-podpisem.
NSA w wyroku z dnia 20 czerwca 2013 r., sygn. akt I FSK 1094/12, uznał, że posiadanie przez prowadzącego biuro rachunkowe pełnomocnictw o szerokim zakresie nie uzasadnia twierdzenia, iż podatnik świadczy usługi doradztwa. W sytuacji, którą rozpatrywał Sąd, posiadane przez podatnika pełnomocnictwa wykorzystywane były do podpisywania i składania deklaracji podatkowych w imieniu mocodawców.
Podobne stanowisko wyraził także Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 10 sierpnia 2012 r., nr ITPP1/443-586/12/IK.
Tak więc faktu sporządzania e-deklaracji podatkowych oraz ich podpisywania bezpiecznym e-podpisem (o ile czynności te nie są realizowane w ramach odrębnego zlecenia, lecz stanowią element kompleksowej usługi w zakresie rachunkowości) nie można uznać za czynność doradztwa podatkowego. W związku z tym Czytelniczka nie utraci prawa do korzystania ze zwolnienia z VAT.
www.PodatekVAT.pl - Zwolnienia z VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|