Poradnik VAT nr 16 (376) z dnia 20.08.2014
Wartość sprzedaży uprawniająca do zwolnienia z VAT
Prowadzimy działalność w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Czy usługi te należy wliczać do limitu obrotów uprawniającego do zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT? Jeśli tak, to czy przekroczeniu limitu obrotów, ich świadczenie może korzystać ze zwolnienia z VAT?
Limit obrotów uprawniający do zwolnienia z VAT wynosi 150.000 zł rocznie (u podatników rozpoczynających wykonywanie czynności opodatkowanych ww. limit należy określić w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym). Zatem podatnik, dotychczas korzystający ze zwolnienia z VAT, u którego obroty w 2014 r. nie przekroczą ww. kwoty, może nadal korzystać ze zwolnienia.
Do wartości sprzedaży uprawniającej do korzystania ze zwolnienia nie wlicza się kwoty podatku. Nie wlicza się również czynności wymienionych w art. 113 ust. 2, tj.:
1) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju,
2) odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:
a) transakcji związanych z nieruchomościami,
b) usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38–41,
c) usług ubezpieczeniowych
– jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;
3) odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Zatem odnosząc powyższe do zadanego pytania należy stwierdzić, że usługi pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości nie stanowią dla Czytelnika czynności pomocniczych, zatem powinien uwzględniać je w limicie sprzedaży uprawniającym go do zwolnienia z opodatkowania.
Jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku przekroczy ustawowy limit zwolnienia z VAT, opodatkowaniu podlega cała wartość sprzedaży, która spowodowała przekroczenie tego limitu. Wskazać należy, że od momentu utraty prawa do zwolnienia podmiotowego, na podatniku ciążyć będzie szereg obowiązków związanych z rozliczaniem podatku VAT, w tym przede wszystkim:
- dokonanie rejestracji dla podatku od towarów i usług we właściwym urzędzie skarbowym,
- prowadzenie bardziej szczegółowych ewidencji dotyczących zarówno obrotu, jak i dokonywanych zakupów,
- składanie deklaracji dla podatku VAT,
- zapłata podatku należnego, jeśli z deklaracji podatkowej wynikać będzie kwota zobowiązania podatkowego.
Równocześnie podmiot, który utracił prawo do zwolnienia z VAT i stał się czynnym podatnikiem VAT, nabywa prawo do odliczania podatku naliczonego od dokonywanych zakupów, które związane są z wykonywanymi przez niego czynnościami opodatkowanymi.
Jeśli podatnik przekroczy limit uprawniający do zwolnienia z VAT, to świadczone przez niego usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami podlegać będą opodatkowaniu podstawową stawką w wysokości 23%. Usługi te nie są bowiem wymienione w ustawie o VAT oraz w rozporządzeniach wykonawczych jako czynności zwolnione z VAT lub też opodatkowane stawkami preferencyjnymi.
www.PodatekVAT.pl - Zwolnienia z VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|