Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 11 (874) z dnia 10.04.2015
Limit zwolnienia z VAT, gdy podatnik wykonuje czynności opodatkowane i zwolnione z VAT
Świadczę usługi zwolnione z VAT (usługi ubezpieczeniowe) i opodatkowane (usługi kurierskie). Czy w limicie zwolnienia z VAT (150.000 zł) powinienem uwzględnić obrót uzyskany z obu ww. czynności?
Tak. Przy ustalaniu prawa do zwolnienia z VAT podatnik powinien uwzględniać zarówno wartość sprzedaży z usług kurierskich, jak i z ubezpieczeniowych (przy założeniu, że te usługi nie mają charakteru transakcji pomocniczych). |
Podatnicy, którzy uzyskują stosunkowo niewielkie obroty (do 150.000 zł rocznie), nie muszą rozliczać VAT - mogą bowiem korzystać ze zwolnienia od podatku na mocy art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Ze zwolnienia z opodatkowania mogą także korzystać podatnicy, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej - jest to możliwe, jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy ww. limitu, przeliczonego w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym (art. 113 ust. 9 ustawy o VAT). Trzeba przy tym pamiętać, że obrót uzyskany z niektórych czynności nie jest uwzględniany w ww. limicie zwolnienia z VAT. Przykładowo, w limicie tym nie uwzględnia się m.in. odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie odrębnych przepisów. To wyłączenie ma zastosowanie także m.in. do usług ubezpieczeniowych, udzielania kredytów i pożyczek, itp., ale tylko wówczas, gdy usługi te mają charakter transakcji pomocniczych (art. 113 ust. 2 pkt 2 lit. b-c) ustawy o VAT).
Ustawa o VAT nie wyjaśnia, co należy rozumieć pod pojęciem "transakcji pomocniczych". Zazwyczaj jednak przyjmuje się, że transakcje pomocnicze to takie transakcje, które nie stanowią bezpośredniego i stałego rozszerzenia działalności prowadzonej przez podatnika i które tylko w niewielkim stopniu wiążą się z wykorzystaniem aktywów przedsiębiorstwa podatnika. Z pytania wynika natomiast, że usługi ubezpieczeniowe świadczone przez Czytelnika mają charakter stały, powtarzalny i są jednym z rodzajów wykonywanych przez podatnika czynności. Nie wydaje się zatem, aby w przedmiotowej sprawie usługi te miały charakter "pomocniczy". W związku z tym należałoby przyjąć, że obrót uzyskany ze świadczenia usług ubezpieczeniowych, łącznie z obrotem uzyskanym ze świadczenia usług kurierskich, powinien być uwzględniany w limicie zwolnienia z VAT.
Przypominamy przy tym, że w limicie zwolnienia z VAT uwzględnia się wartość sprzedaży bez kwoty podatku. Jeżeli jednak dotychczas podatnik korzystał ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty, nie wystąpiła u niego kwota podatku. Przy ustalaniu limitu zwolnienia z VAT podatnik powinien zatem uwzględnić wartość uzyskanej sprzedaży, bez jakiegokolwiek jej pomniejszania.
Jeżeli wartość sprzedaży przekroczy limit zwolnienia z VAT, zwolnienie, o którym mowa, utraci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę. Od tej pory konieczne będzie rozliczanie VAT. Zaznaczamy jednak, że po utracie zwolnienia z VAT podatnik będzie musiał wykazywać VAT tylko od usług kurierskich, bo usługi ubezpieczeniowe są zwolnione z VAT.
Końcowo przypominamy, że w przypadku utraty prawa do zwolnienia z VAT ze względu na przekroczenie limitu obrotu, podatnik zobowiązany jest do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego (aktualizacyjnego) VAT-R przed dniem, w którym utracił prawo do tego zwolnienia (art. 96 ust. 5 pkt 2 ustawy o VAT).
Wzór zgłoszenia VAT-R dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl w dziale Podatek VAT |
www.PodatekVAT.pl - Zwolnienia z VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|