Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 19 (918) z dnia 1.07.2016
Pierwsze zmiany w prowadzeniu ewidencji VAT - już od 1 stycznia 2017 r.
Na mocy ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 846), zostały wprowadzone zmiany m.in. w ustawie o VAT (patrz: art. 3 ustawy zmieniającej). |
Jedna ze zmian dotyczy zasad prowadzenia ewidencji VAT przez czynnych podatników. Znowelizowany art. 109 ust. 3 ustawy o VAT stanowi, że czynni podatnicy VAT są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej. Ewidencja powinna zawierać w szczególności dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, korekt podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającej kwotę podatku należnego, korekt podatku naliczonego, kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.
Prowadzona ewidencja ma zawierać dane niezbędne nie tylko do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, ale także informacji podsumowującej.
WAŻNE: W stosunku do obecnie obowiązujących regulacji, ustawodawca dodał takie obowiązkowe elementy ewidencji VAT, jak dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji (np. numer identyfikacyjny polskiego lub unijnego kontrahenta).
Wprawdzie ustawa nowelizująca wejdzie w życie, co do zasady, po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia (tj. 15 lipca 2016 r.), jednak nowe zasady dotyczące ewidencji VAT zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.
Ponadto, do art. 109 ustawy o VAT dodano ust. 8a, zgodnie z którym ewidencje VAT będą musiały być prowadzone w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Podatnicy zostali zobowiązani do tej formy prowadzenia ewidencji od 1 stycznia 2018 r.
Nadmieniamy, że ww. ustawa nowelizująca z 13 maja 2016 r. wprowadza także klauzulę nadużycia prawa w odniesieniu do podatku od towarów i usług. W przypadku wystąpienia nadużycia prawa dokonane czynności, podlegające opodatkowaniu VAT, wywołują jedynie takie skutki podatkowe, jakie miałyby miejsce w przypadku odtworzenia sytuacji, która istniałaby w braku czynności stanowiących nadużycie prawa. Z kolei przez nadużycie prawa rozumie się dokonanie czynności, podlegających opodatkowaniu VAT, w ramach transakcji, która pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miała zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy (patrz: art. 5 ust. 4 i 5 ustawy o VAT).
www.PodatekVAT.pl - Aktualności:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|