Poradnik VAT nr 8 (584) z dnia 20.04.2023
Transakcja łańcuchowa, w której transport organizuje ostatni nabywca
Ustalenie podmiotu, który odpowiada za organizację transportu towarów w transakcji łańcuchowej ma kluczowe znaczenie dla ustalenia miejsca opodatkowania poszczególnych dostaw.
Zgodnie z art. 22 ust. 2a ustawy, w przypadku gdy towary są wysyłane lub transportowane z terytorium kraju na terytorium państwa trzeciego przez nabywcę, który dokonuje również ich dostawy (czyli przez środkowego uczestnika łańcucha dostaw), to wysyłka lub transport są przyporządkowane dostawie dokonanej do tego nabywcy, chyba że z warunków dostawy wynika, że wysyłkę lub transport towarów należy przyporządkować jego dostawie.
Jak zauważył Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 16 marca 2023 r., nr 0114-KDIP1-2.4012.579.2022.2.GK, w przypadku gdy transportu dokonuje ostatni nabywca, transport towarów należy przyporządkować dostawie dokonanej na rzecz tego nabywcy (ostatniej dostawie w łańcuchu). W tym przypadku ustawodawca nie wskazał na możliwość przypisywania transportu innym dostawom ze względu na warunki dostawy. Oznacza to, że warunki dostawy w tej sytuacji w ogóle nie mają znaczenia. W omawianej przez Dyrektora KIS sytuacji, polska spółka dokonała sprzedaży towarów na rzecz podmiotu spoza UE, który kupiła wcześniej od firmy włoskiej posługującej się polskim numerem VAT UE. Nabywca spoza UE był odpowiedzialny za organizację transportu towarów, który transportowany był z Polski do państwa trzeciego. Dyrektor KIS wyjaśnił, że:
"(...) w przedmiotowej sprawie transport należy przypisać dostawie dokonanej na rzecz ostatecznego »nabywcy« (...) co oznacza, że Państwo powinniście rozpoznać eksport towarów na terytorium Polski. Przy tym (...) spełnione zostały przesłanki wynikające z art. 2 pkt 8 lit. b) ustawy do uznania dostawy dokonanej przez Państwa za eksport pośredni. Natomiast transakcja dostawy towaru dokonana uprzednio przez Podmiot A na Państwa rzecz (poprzedzająca wysyłkę lub transport towarów) powinna być uznana za transakcję o charakterze »nieruchomym«, dla której miejscem świadczenia (...) jest miejsce rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów tj. terytorium Polski. Tym samym dostawa ta powinna być opodatkowana na terytorium Polski jak dostawa krajowa (...)".
Przypadek analizowany przez Dyrektora KIS można przeanalizować w serwisie "Schematy transakcji łańcuchowych", dostępnym na naszej stronie internetowej www.schematy.gofin.pl.
W schemacie zakładamy, że włoska firma w związku z tym, że posłużyła się polskim numerem VAT UE, jest podmiotem A z Polski, podmiot B jest również z Polski a ostatni - podmiot C (będący organizatorem transportu) jest spoza terytorium UE, np. ze Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Jak widać na schemacie, nie ma konieczności informowania, czy z warunków dostawy wynika, że transport należy przyporządkować innej dostawie. Taka informacja byłaby wymagana wówczas, gdyby organizacją transportu zajmował się drugi uczestnik łańcucha - podmiot B.
www.PodatekVAT.pl - Aktualności:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|