Gazeta Podatkowa nr 67 (1942) z dnia 22.08.2022
Działalność sezonowa a limit zwolnienia z VAT
Jak wynika z art. 113 ust. 9 i 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu VAT, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w art. 113 ust. 1 ustawy (tj. 200.000 zł). Jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, przekroczy w trakcie roku podatkowego powyższą wartość, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.
Podatnik rozpoczynający prowadzenie działalności sezonowej np. w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2022 r. może mieć wątpliwość, w jaki sposób powinien ustalić limit do zwolnienia podmiotowego z VAT. Z uwagi na wątpliwości interpretacyjne w tej kwestii, nasze Wydawnictwo zwróciło się do Ministerstwa Finansów z pytaniem, jak należy wyliczyć limit wartości sprzedaży uprawniający do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Czy liczba dni prowadzenia działalności, jaka pozostała do końca roku, to okres prowadzenia działalności sezonowej, czy też podatnik powinien przy wyliczaniu omówionego limitu uwzględnić okres od dnia rozpoczęcia działalności sezonowej do końca roku (tj. do 31 grudnia 2022 r.)? Czy przy wyliczaniu limitu uprawniającego do zwolnienia z VAT w przypadku działalności sezonowej ma znaczenie fakt, iż w pozostałym okresie roku działalność gospodarcza jest zawieszona zgodnie z obowiązującymi przepisami?
W odpowiedzi z dnia 25 lipca 2022 r. MF wyjaśniło, że zawieszenie działalności gospodarczej związane z czasowym zaprzestaniem dokonywania sprzedaży np. w okresie wakacyjnym nie ma wpływu na zmniejszenie kwoty limitu uprawniającej do korzystania ze zwolnienia w podatku VAT. Podatnikowi przysługuje pełny limit zwolnienia podmiotowego w VAT na cały rok podatkowy, gdy rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej, tj. wykonanie czynności określonej w art. 5 ustawy o VAT, miało miejsce przed rozpoczęciem tego roku podatkowego. Natomiast w przypadku, gdy czynność określona w art. 5 ustawy o VAT w ramach działalności sezonowej została wykonana po raz pierwszy w trakcie roku podatkowego, aby ustalić limit uprawniający do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego, podatnik powinien posłużyć się wzorem: liczba dni pozostających do końca roku od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej, czyli od 1 czerwca 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. (jeżeli w tym dniu faktycznie podjęta została pierwsza czynność, związana z prowadzoną działalnością) × 200.000 zł/liczba dni w roku. W momencie przekroczenia w trakcie roku podatkowego kwoty wyliczonej w ten sposób, podatnik utraci prawo do zwolnienia podmiotowego. Przepisy VAT przewidują również wyłączenia ze zwolnienia ze względu na charakter prowadzonej działalności gospodarczej. Jedno z takich wyłączeń dotyczy sprzedaży wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których sprzedaż jako pamiątki jest często dokonywana w sezonie turystycznym - sezonowo (pełny katalog wyłączeń zawiera art. 113 ust. 13 ustawy o VAT). Podsumowując, MF wskazało, że zawieszenie działalności gospodarczej w ciągu roku nie spowoduje, że kwota limitu 200.000 zł dająca prawo do zwolnienia z VAT, będzie liczona proporcjonalnie do okresu, w jakim działalność nie będzie zawieszona. Okres zawieszenia działalności gospodarczej nie będzie miał wpływu na wysokość kwoty limitu uprawniającej do zwolnienia z VAT, tj. kwota tego limitu będzie obowiązywać w pełnej wysokości, jeżeli podatnik w ciągu roku wznowił działalność jedynie celem rozpoczęcia sprzedaży sezonowej.
www.PodatekVAT.pl - Aktualności:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|