Gazeta Podatkowa nr 42 (1396) z dnia 25.05.2017
Sposoby na problemy w rozliczaniu VAT w budowlance
Podatnicy mają możliwość pełnego zabezpieczenia się w zakresie interpretacji dotyczących odwróconego opodatkowania przy usługach budowlanych, zarówno ze strony Krajowej Informacji Skarbowej, jak i ze strony GUS, jednakże skorzystanie z tych możliwości leży w gestii samych podatników. Tak wynika z odpowiedzi z 21 kwietnia 2017 r. Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów na interpelację poselską nr 11619/2017.
Przypomnieć należy, że od 1 stycznia 2017 r. na mocy art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT, w stosunku do transakcji, których przedmiotem są usługi budowlane wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, obowiązuje mechanizm odwrotnego obciążenia. Ma on zastosowanie wyłącznie wówczas, gdy obie strony transakcji są czynnymi podatnikami VAT. W przypadku usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy o VAT, odwrotne obciążenie dotyczy sytuacji, w której usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca.
Stosowanie w praktyce tego przepisu budzi pewne wątpliwości, czego wyraz dał autor omawianej interpelacji. Dotyczy to zwłaszcza kwestii, kiedy mamy do czynienia z usługą budowlaną rozliczaną na zasadzie odwrotnego obciążenia.
Podsekretarz w odpowiedzi na interpelację wskazał, że przy określaniu rodzaju świadczenia należy wziąć pod uwagę spełnienie przesłanek wynikających z PKWiU oraz z wytycznych metodologicznych do tej klasyfikacji. Wprawdzie ustawodawca nie nakłada obowiązku posiadania opinii klasyfikacyjnej GUS odnośnie zakwalifikowania usługi do danej grupy PKWiU, jednakże w przypadku zaistnienia wątpliwości w kwestii prawidłowego rozliczenia VAT nie ma przeszkód, aby podatnik wystąpił o wydanie takiej opinii. Ma to uzasadnienie szczególnie w sytuacji, gdy usługodawca lub usługobiorca nie jest pewien, czy dana usługa mieści się w określonym w załączniku nr 14 do ustawy o VAT grupowaniu PKWiU.
Podsumowując resort stwierdził, że klasyfikacja statystyczna ma zastosowanie tylko w przypadku i w zakresie, w jakim przepisy dotyczące VAT powołują się na nią. Klasyfikacja ta sama w sobie nie stanowi podstawy dla uznania danej czynności na gruncie przepisów dotyczących VAT za dostawę towarów lub za świadczenie usług.
Ustawodawca w art. 17 ust. 1h ustawy o VAT zaznaczył, że mechanizm odwrotnego obciążenia ma zastosowanie do usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy o VAT, jeżeli są świadczone przez podwykonawcę. Taka konstrukcja oznacza, że dla identyfikacji czy dana czynność objęta jest mechanizmem odwrotnego obciążenia w pierwszej kolejności badane jest, czy stanowi ona usługę w rozumieniu ustawy o VAT, a następnie, czy jest ona sklasyfikowana w grupowaniach wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do tej ustawy. Nie jest zatem możliwe zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia do czynności, które w rozumieniu ustawy o VAT będą stanowiły dostawę towarów.
www.PodatekVAT.pl - Aktualności:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|