Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 20 (955) z dnia 10.07.2017
Korekta oraz wysyłanie kilku plików JPK_VAT
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl) umieszczono komunikaty dotyczące JPK_VAT, pt. "Komunikat - korekta JPK" i "Komunikat dotyczący wysyłania kilku plików JPK za ten sam okres".
Korekta JPK_VAT
W komunikacie dotyczącym korekt JPK_VAT Ministerstwo Finansów (dalej: MF) poinformowało, że w przypadku stwierdzenia błędów w pliku JPK_VAT konieczne jest przesłanie korekty. Od 2017 r. pojawiła się możliwość oznaczenia pliku jako korekta i przesłania go w takiej formie. Podstawowy plik posiada oznaczenie "cel złożenia - 1", zaś korekty powinny mieć oznaczenie "cel złożenia - 2".
MF poinformowało, że jeżeli w różnych plikach pole "cel złożenia" ma taką samą wartość, wówczas decydujące znaczenie, czy jest to plik pierwotny, czy jego korekta, ma data złożenia pliku, a w przypadku złożenia w tym samym dniu - godzina przesłania pliku.
MF podkreśliło, że aby wysłać korektę, należy ponownie wygenerować plik JPK_VAT (zawierający wszystkie transakcje z danego okresu wraz z poprawianymi danymi) oraz sprawdzić, czy cel złożenia JPK jest ustawiony na wartość "2". W zależności od używanego programu komputerowego, informacja dotycząca "celu złożenia" uzupełnia się automatycznie lub trzeba go zmienić ręcznie. Przygotowany w ten sposób plik korekty JPK_VAT jest gotowy do wysyłki, która odbywa się analogicznie, jak przy pierwotnej wersji.
Ponadto MF poinformowało, że przestrzeganie powyższych zasad wyeliminuje sytuacje, w których podatnik otrzyma powiadomienie o stwierdzonych nieprawidłowościach. W przypadku nieprawidłowego oznaczenia pliku, istnieje bowiem możliwość uznania go przez organ podatkowy za plik właściwy, podlegający analizie.
Jedna deklaracja = jeden plik JPK_VAT
Natomiast w komunikacie dotyczącym wysyłania kilku plików JPK za ten sam okres MF wskazało, że dla jednej deklaracji powinien być złożony jeden plik JPK_VAT, dlatego też odrębne pliki powinny być scalone przed ich wysłaniem. Zachowanie takich reguł ma bezpośredni wpływ na wyniki analiz plików JPK prowadzonych przy użyciu narzędzi informatycznych, ponieważ drugi i kolejny plik za ten sam okres traktowany jest jak korekta pierwotnego.
MF poinformowało, że zdarzają się obecnie sytuacje, w których podatnicy, pomimo składania jednej deklaracji VAT, przesyłają kilka plików JPK_VAT dotyczących tej samej deklaracji (co może wynikać ze struktury danego przedsiębiorstwa oraz rozwiązań wprowadzonych dla celów ewidencyjnych, np. funkcjonowania kilku systemów). MF podkreśliło, że dostosowanie używanych systemów informatycznych do wskazanych wymagań wyeliminuje sytuacje, w których podatnik otrzyma powiadomienie o stwierdzonych nieprawidłowościach z uwagi na uznanie tylko jednego z plików za aktualnie obowiązującą wersję.
Ponadto, MF zwróciło się z prośbą o dochowanie staranności przy wypełnianiu poszczególnych pozycji pliku JPK, przypominając, że pola "od" i "do" powinny zawierać odpowiednio pierwszy i ostatni dzień miesiąca, za który składany jest plik.
www.PodatekVAT.pl - Aktualności:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|