Poradnik VAT nr 17 (449) z dnia 10.09.2017
Ministerstwo Finansów skraca termin zwrotu VAT dla firm budowlanych
Usługi budowlane opodatkowane przy zastosowaniu mechanizmu odwrotnego obciążenia dostawca dokumentuje fakturą, w której nie określa stawki podatku, sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na poszczególne stawki oraz kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto. Natomiast na fakturze tej musi znaleźć się oznaczenie "odwrotne obciążenie". Podatek VAT rozlicza nabywca takiej usługi, zatem dostawca otrzymuje od nabywcy jako zapłatę za usługę jedynie kwotę netto.
W związku ze zmianą zasad opodatkowania usług budowlanych i wprowadzeniem od początku 2017 r. mechanizmu odwrotnego obciążenia dla większości tych usług, niektóre firmy budowlane mają problemy finansowe. Dotyczy to głównie małych i średnich firm. Dokonując zakupu towarów i usług potrzebnych do wykonywania przez podwykonawców usług budowlanych, muszą oni płacić za nabyte towary i usługi kwotę brutto (z podatkiem VAT), natomiast za wykonane usługi otrzymują kwotę netto (VAT rozlicza nabywca w ramach odwrotnego obciążenia). Taki mechanizm powoduje, że zbyt długie oczekiwanie na zwrot nadwyżki VAT naliczonego nad należnym wykazanej w deklaracji VAT, może przyczynić się do osłabienia czy nawet utraty płynności finansowej firmy.
Wzór faktury "odwrotne obciążenie" dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl |
Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom podatników w tej kwestii Minister Rozwoju i Finansów w piśmie skierowanym do urzędów skarbowych zalecił dokonywanie zwrotu VAT dla niektórych firm z branży budowlanej (mikroprzedsiębiorców wykonujących usługi budowlane) w terminie do 15 dni, licząc od dnia złożenia deklaracji.
Uwaga
Ministerstwo Finansów w oficjalnym komunikacie z dnia 16 sierpnia 2017 r., zamieszczonym na stronie internetowej www.mf.gov.pl poinformowało, iż zwroty podatku VAT zadeklarowane przez mikroprzedsiębiorców świadczących usługi budowlane będą realizowane przez organy podatkowe w terminie skróconym nawet do 15 dni.
Przypomnijmy, że przepisy ustawy o VAT przewidują, że zwrot nadwyżki VAT naliczonego nad należnym przysługuje, co do zasady, w ciągu 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. Skróconym terminem ustawowym, jest termin 25-dniowy, jednak obowiązujące obecnie wymogi co do zwrotu w terminie przyspieszonym są bardzo restrykcyjne, zatem większość firm nie może z tego uprawnienia skorzystać.
Wprowadzenie skróconego do 15 dni terminu zwrotu dla firm budowlanych nie oznacza, że zwrot będzie w przypadku tego rodzaju firm automatyczny. Nadal podatnicy muszą liczyć się z weryfikacją zasadności zwrotu, która może odbywać się w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowych, kontroli celno-skarbowych lub postępowania podatkowego. W komunikacie czytamy, iż: "(...) Skrócenie terminu realizacji zwrotu nadwyżki podatku naliczonego będzie możliwe wyłącznie w przypadku, gdy w tym terminie zostanie zweryfikowana prawidłowość tego zwrotu. (...)".
Możliwość uzyskania przez mikroprzedsiębiorcę z branży budowlanej zwrotu w tak krótkim terminie wymaga - jak podkreśliło Ministerstwo Finansów - spełnienia dodatkowych warunków.
Aby otrzymać zwrot w ciągu 15 dni, podatnik powinien przede wszystkim przekazać ewidencję podatkową w formie pliku JPK_VAT za okres, z którego wynika zwrot nadwyżki podatku. Ponadto należy przesłać deklarację VAT drogą elektroniczną lub też złożyć ją w urzędzie skarbowym, pamiętając, że sposób doręczenia deklaracji za pośrednictwem poczty wpływa na czas jej obsługi.
Choć w komunikacie Ministerstwa Finansów nie wskazano wprost, że ww. warunki są obligatoryjne, bowiem użyto sformułowania, iż podatnik "powinien" ww. czynności wykonać, to jednak wydaje się, iż jedynie ich spełnienie może oznaczać, że podatnik ma szansę na zwrot w ciągu 15 dni od dnia złożenia deklaracji.
Ministerstwo Finansów wyjaśniło bowiem, iż: "(...) Podatnicy, którzy prześlą wraz z deklaracją VAT pliki JPK_VAT, zaprezentują się jako podmioty działające w sposób przejrzysty i transparentny. Działania takie ograniczą także do niezbędnego minimum czas i środki podatnika konieczne do zapewnienia organowi podatkowemu możliwości zweryfikowania złożonego rozliczenia. Umożliwiając szybszą weryfikację, mikroprzedsiębiorcy z branży budowlanej wpływają na swoją płynność finansową, poprzez wcześniejsze otrzymanie zadeklarowanego zwrotu. (...)"
Warto podkreślić, że dla firm budowlanych (zwłaszcza tych stosunkowo niewielkich) możliwość otrzymania zwrotu w tak krótkim terminie jest szansą na utrzymanie prowadzonych firm i poprawę ich kondycji finansowej.
www.PodatekVAT.pl - Aktualności:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|